Borsa’dan Yunanistan’a şimdilik sınırlı tepki

0
2563

Açılış seansında banka endeksi yüzde 1,66 sınai endeks yüzde 1,23 ve holding endeksi yüzde 1,25 değer kaybıyla açıldı. İş C ve Vakıfbak hisseleri açılışta yüzde 2 değer kaybıyla dikkat çekiyor. Açılış seansında yükselen tek BİST 100 hissesi ise yüzde 10'luk yükselişle açılşan Afyon Çimento.

Dolar bankalararası piyasada yüzde 1,04 yükselişle 2,6928 TL'den işlem görürken euro 2,9822 TL'den satılmakta.

Borsa İstanbul 100 endeksi geçtiğimiz hafta, Yunanistan’ın hafta sonuna sarkan mali yardım görüşmelerinde anlaşmaya varılabileceği beklentisi ile yükselirken, bu haftaya da yine Yunanistan ile ilgili haberlerle sert düşüşle başladı. Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşamaması ve kreditörlerin teklifini referanduma götürme kararı alması Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimalinin güçlendirdi. Mevcut kurtarma programının süresi yarın dolacak olan Yunanistan'ın, yine yarın IMF'ye 1,6 milyar euroluk ödeme yapması gerekiyor.

Bununla birlikte içeride Suriye2ye askeri müdahalede bulunulabileceği haberleri bir diğer endeişe kaynağı. Meclis başkanı seçimi de bu haftanın önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Meclis başkanlığı seçiminin ardından koalisyon hükümeti kurulması için görüşmelerin hızla devam etmesi bekleniyor.

Bugün piyasalarda yurt dışında açıkalanacak veriler izlenecek. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD’de bugün bekleyen konut satışları ve Dallas FED imalat endeksi, Euro Bölgesi’nde ise tüketici güveni ve Almanya’nın TÜFE verisi açıklanacak veriler arasında en önemli veriler.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.