Borsalarda yılın ilk rallisi!

0
639

Asya hisse senetleri, küresel hisse senetlerinde bu yıl 5 trilyon doların üzerinde erimeye neden satış dalgasının biraz fazla ileriye gittiği yolundaki spekülasyonla birlikte, ABD hisselerinde dün görülen yükselişi izleyerek, üç yılın en düşük seviyesinden ralli yaptı. Petrol bu yıl ilk kez değer kazandı ve offshore yuan yükselişini beşinci güne taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son dört haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, bölgedeki hisse senedi gösterge endeksleri ralli yaptı. ABD endeks vadeli kontratları, dün Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) yükselişini ikinci güne taşımasının ardından yukarı yönde hareket etti. ABD Hazine tahvilleri, dün petrol fiyatlarının 12 yıldır ilk kez varil başına 30 doların altına inmesinin ardından gelen kazançlarının bir kısmını geri verdi. Piyasada güvenin bir miktar artması güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azalttı ve bu bağlamda, yen geri çekilirken, Avustralya doları değer kazandı.

S&P 500 Endeksi'nin Eylül ayından bu yana en düşük seviyelerinden yükselmesi, Çin'in yavaşlayan ekonomiyi yönetebilmesine ilişkin endişelerin arttığı ve petrol fiyatlarındaki düşüşlerin etkisinin görülmeye başlandığı bir ortamda, 2016 yılında oldukça sert bir darbe alan küresel hisse senedi piyasalarına biraz moral verdi. Asya enerji hisseleri, ABD'de sektör kuruluşu verisinin petrol stoklarında düşüş olduğunu göstermesinin ardından son yedi yılın en düşük seviyesinden yükseldi. Çin, yuanı destekleme yönünde müdahale ederek, son günlerde yatırımcı güveninin bir miktar artmasına neden oldu ve ihracatın yuan bazında son altı ayda ilk kez artış göstermesi de bu güvenin artmasına yardım etti.

Auckland'da Nikko Asset Management fon yöneticisi James Lindsay, ABD ve diğer piyasalarda biraz daha istikrarlı seyir görüyoruz, ancak piyasadaki hava, yuanın ve ekonomiik verilerin yönüne bağlı olarak, Çin'deki gelişmelere bağımlı olacak," dedi ve "Yuanda süregelen bir düşüş görürsek, bu durum dünyanın kalan kısmını oldukça güçlü etkileyecek" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 11:02'de yüzde 2 yukarıda seyrediyordu. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 2.7 yükselirkeni Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 2.3 tırmandı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.9 yükseldi.

Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 1.9 değer kazanrak varil başına 31.03 dolara ulaştı.

Bu yıl güvenli liman alımlarından faydalanan yen dolar karşısında bugün yüzde 0.5 düşerek 118.29 seviyesine gerilerken, euro dolar karşısında yüzde 0.4 zayıfladı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.