Borsaya köklü değişiklikler geliyor

0
2654

Borsa İstanbul tarafından hazırlanan "NASDAQ Genium INET Sistemi ile Birlikte Pay Piyasası’nda Planlanan Uygulama Değişiklikleri" çalışmasında bu yıl içinde Pay Piyasası'nda yapılması planlanan değişiklikler açıklandı.

HİSSE FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Borsa İstanbul web sitesinde yer alan duyuruya göre, Borsa İstanbul AŞ ile NASDAQ OMX Group arasında 20 Ocak 2014 tarihinde imzalanan stratejik iş birliği anlaşması çerçevesinde Borsa İstanbul bünyesindeki mevcut alım satım sistemi ve teknolojik altyapının yenilenmesi çalışmaları devam ediyor.

Bu çalışmaların ilk aşaması kapsamında Pay Piyasası bu yıl içinde Nasdaq Genium INET olarak adlandırılan yeni alım satım sistemi üzerine çalışmaya başlayacak. Bu sistemin getireceği olanaklarla birlikte Pay Piyasası’nda bazı yeni uygulamaların devreye alınması ve bazı mevcut uygulamalara son verilmesi planlanıyor. Yeni yapıda yapılması planlanan işlevsel değişiklikler arasında, tek seans uygulamasına geçilmesi, fiyat marjı, fiyat limitleri ve adımlarında değişiklikler, açılış fiyatı belirleme ve işlem algoritması, maksimum lot uygulamasına son verilmesi ve öğle arasının kısaltılması öne çıkıyor.

ÖĞLE ARASI BİR SAAT OLACAK

Günlük iki seans uygulamasından vazgeçilmesinin planlandığı yeni yapıda tüm güne yayılan tek bir seans yapılması ve öğlen 12.30 ile 13.30 saatleri arasında sürekli müzayede sistemine ara verilerek "Gün Ortası Açılış Seansı" emir toplama ve eşleştirmenin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca mevcut yapıda baz fiyat olarak ağırlıklı ortalama fiyat (AOF) kullanılırken yeni yapıda kapanış fiyatı kullanılacak ve tek seans yapılanmasına geçilmesiyle paylarda fiyat marjı yüzde 20 olacak. Halen fiyat adımları günlük olarak belirlenirken, yeni yapıda fiyat adımı baz fiyata bağlı olmaksızın, serbest marjlı işlem sıralarında uygulanmakta olduğu gibi ilgili fiyat kademesine göre belirlenecek. Öte yandan koşullu emirler, bir günden uzun süreli emirler, dengeleyici emirler gibi halen kullanılamayan emir tipleri de kullanılmaya başlanacak ve maksimum lot uygulamasına son verilecek.

Kuruş alanı 3 haneye çıkarılırken, piyasa yapıcılık konusunda da önemli değişiklikler gerçekleştirilecek. Bir payın sırasında gün sonunda oluşacak AOF baz alınarak gün içerisinde işlem yapılmasının da planlandığı bildirilen duyuruda, "Kapalı emir defteri (dark pool) mantığı ile çalışacak ve gün sonu oluşacak AOF’den işlemlerin gerçekleşmesine imkan sağlanacak" denildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.