Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirebilirsiniz?

Şu dünyada en kolay harcanan şey zamandır. İşte bu yüzden zamanınızı harcıyor musunuz, yoksa değerlendiriyor musunuz?

0
4923

Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni yazarı Douglas Adams’ın dediği gibi “Zaman bir yanılsamadır, Öğle yemeği zamanı onun iki katı kadar yanılsamadır.” Bu yanılsamayı yani iş hayatından artan kalan boş zamanlarımızı nasıl değerlendiriyoruz?

Bu soruyu sormadan önce zaman ve boş zamanın tanımlamamız gerekli. Çünkü bu kadar çok kullanmamıza rağmen aslında her iki kavramı da tam anlamı ile bilmiyoruz ve bilmediğimiz içinde her ikisini de kolayca harcıyoruz. Ölçülmüş veya ölçülebilen uzaysal bir boyutu olmayan süreklilik olarak fiziksel tanımı yapılan zaman, hayatımızın akışına göre uzun veya kısa süreli ve tekrarı mümkün olmayan, başlangıcı, sonu belli ve sınırlandırılmış bir süreç kesitidir. Boş zamansa, hem kendimiz hem de başkaları için bütün angaryalardan ve zorunluluklardan kurtulduğumuz ve tamimiyle bize ait olan ne yazık ki sınırlı olan bir süreç kesitidir.

Boş zaman değerlendirmek aslında, 7’den 70’e herkesin ortak sorunudur. Bunun da nedeni insanların boş zamanlarında hem zihnen hem de bedenen dinlenip, rahatlamamızı ve boş olmayan zamanlarımıza hazırlayacak faaliyetleri bilememizden kaynaklanıyor. Kişiden kişiye, toplumdan topluma değişen boş zamanı değerlendirme kavramında her birey bunu nasıl yapacağına kendisi karar verir.

Fakat verilen her kararda olduğu gibi boş zamanı nasıl değerlendirileceği kararında çevremizin etkisi çok büyüktür. Çünkü boş zamanlarımızı nasıl değerlendireceğimizin yollarını ailemizden ve yaşadığımız toplumdan öğrendiklerimizle şekil veririz. Bu noktada boş zamanımızı etkili ve verimli olarak, değerlendirme kavramı devreye giriyor. Çünkü herkes boş zamanlarını değerlendirebilir, ama herkes bunu etkili ve verimli bir biçimde yapabildiğini söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Zamandan nasıl tasarruf edilir öğrenmek için tıklayın!

Boş zamanı değerlendirilmek için

Boş zamanınızı en verimli şekilde değerlendirmenin yolunu başkasının zorlaması ile değil, kendinizin istediği şekilde yapın. Kitap okumak istiyorsanız, puzzle yapmayın, kitap okuyun. Ancak bu şekilde doyuma ulaşabilirsiniz. Boş zamanı değerlendirme konusunda en önemli konulardan bir değeri de boş zamanı değerlendirme, genellikle bir çeşit faaliyeti gerektirir. Ve uyumak ne yazık ki böyle bir faaliyet değildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.