Borsa ve para piyasaları günü nasıl kapadı? 31.10.2016

Borsa, döviz ve emtia açısından gün içerisinde neler yaşandı?

0
3534

Haftanın ilk işlem gününe alımla başlayan BİST-100 endeksi kazançlarını 78.861 puan seviyesine kadar genişletti. Yaşanan satışlar ile 78.196 seviyesine kadar gevşemesinin ardından öğleden sonra tepkiyen endeks günü yüzde 0.26 kazançla 78.536 seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1.08 yükselirken, işlem hacmi 2.8 milyar TL oldu.

Güniçi gelişmeler

Borsa İstanbul, cuma günü rekor üstüne rekor kıran dolar/TL kurunun 3.1272 seviyesine yükselmesi ile kayıplarını 78.071 seviyesine kadar genişletmişti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile yarım gün işlem yapılan BİST-100 endeksi günü yüzde 0.52 düşüşle 78.332 seviyesinden tamamladı. Endeks yeni haftaya yüzde 0.29 yükselişle 78.558 seviyesinden başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; Eylül ayında dış ticaret açığı yüzde 14.1 artarak 4 milyar 362 milyon dolara yükseldi. İhracat 2016 yılı Eylül ayında, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 5.6 azalarak 10 milyar 935 milyon dolar, ithalat yüzde 0.7 azalarak 15 milyar 296 milyon dolar olarak gerçekleşti.

ABD verileri olumlu geldi

ABD’de kişisel gelirler Eylül’de beklentinin altında artarken harcamalar 3 ayın en büyük artışını kaydetti. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre Eylül’de kişisel gelirler yüzde 0.3, harcamalar yüzde 0.5 arttı. Beklenti kişisel gelirler ve harcamaların yüzde 0.4’er oranda artmasıydı. ABD ekonomisinin büyük bölümünü oluşturan ve tahminlerin üzerinde yükselen kişisel harcamalar verisi, ekonomide ivmelenme olduğuna işaret etti.

Morgan Stanley stratejistleri, Türkiye’de makroekonomik verilerin zayıf seyrettiğini ve siyasi belirsizliğin yüksek seyretmeye devam ettiğini belirterek dolar/TL’de 3.20 hedef seviyesiyle alım yapılmasını tavsiye ediyor. Morgan Stanley, dolar/TL’de 3.050 seviyesinin zarar kesme bölgesi olarak kullanılabileceğine de tavsiyesinde yer verdi.

Trump anketlerde yükseldi

Cuma günü FBI Direktörü James Comey tarafından yapılan açıklamada, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton’un e-postalarına ilişkin yeni bir soruşturma açılacağı söylendi. Daha önce yapılan açıklamada Clinton’a yönelik soruşturmanın tamamlandığı belirtilmişti. Ancak FBI Direktörü tarafından yapılan yeni açıklamalara göre ulaşılan yeni bilgiler ile birlikte soruşturmanın tekrar açılması gerekliliği ortaya çıktı.

Başkanlık seçiminin gerçekleşmesine sayılı günler kala yapılan bu açıklama sonrasında, Demokrat Parti Başkan adayının oy kaybettiğini görüyoruz. Yapılan son anketlere göre bu kayıp şimdilik yüzde 1 seviyelerinde. Ancak son gelişmeler ile birlikte piyasa tarafından başkanlığına kesin gözüyle bakılan Clinton’ın oy kaybı piyasalarda hareketliliğe neden oldu. Cuma günü VIX korku endeksi 14,70’li seviyelerden 17,29’a kadar yükseldi.

Merkez Bankası opsiyon katsayılarını düşürdü

Merkez Bankası’nın bugün yaptığı olduğu açıklamada, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkanının 2,3 ve 4. Dilimlerinde katsayıları 0,2 puan azalttığını duyurdu. Merkez Bankası konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada ise; ”Finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yapılmıştır. Bu çerçevede, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkânının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimlerinde katsayılar 0,2 puan azaltılmıştır. Rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 620 milyon ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

Yapılan bu değişiklik ile birlikte geçtiğimiz hafta faiz oranlarına herhangi bir müdahalede bulunmayan Merkez’in, bundan sonraki süreçte para politikasında esnek bir yöntem izleyebileceği ve gerekli durumlarda piyasaya farklı araçlarla müdahil olabileceği sinyalini vermiş oldu.

USD / TRY paritesi

FBI’ın eski ABD devlet bakanı Hillary Clinton’a yönelik Cuma günkü açıklaması, ABD başkanlık yarışına ilişkin seçmen görüşlerinde etkili oldu. Dolar bir miktar değer kaybederken, gün boyunca 3.09-3.11 bölgesinde yatay seyretti. Merkez Bankası, finansal sisteme ek döviz likiditesi imkanı sağlanması amacıyla, rezerv opsiyonu katsayılarında değişikliğe gitti. Ancak yapılan müdahalenin kura etki etmediği görüldü. Merkez’in kararı dışında ticaret açığı artarken, ABD’den gelen kişisel harcamalar verisi son 3 ayın en güçlü artışını gösterdi.

Forex piyasasında dolara yatırım yapmanın avantajları için tıklayın!

EUR / USD paritesi

Cuma akşamı, Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın, ABD Dışişleri Bakanı olduğu dönemde kişisel e-mail hesabı üzerinden devlete ait gizli bilgiler içeren yazışmalar yapmasıyla ilgili soruşturmanın FBI tarafından yeniden açılma haberi ile dolarda bir miktar değer kaybı oldu. Paritede 1.0990 seviyesine doğru görülen yükseliş sonrası geri çekime devam ediyor. 1.10 seviyesinin altında kaldığımız sürece satış baskısı devam edebilir. Gün içinde ABD’den gelen kişisel harcamalar verisi sonrası bir miktar geri çekilen paritede 1.0940 önemli destek. Bu seviyenin altında yeniden 1.09’un altına geri dönebiliriz. Yarın ABD’den gelecek ISM imalat verisi imalat sektörünün gelişimi açısından önemli olacak. Çarşamba günü ise FED kararı paritenin yönünü belirleyecek.

Altın

1284 dolara kadar yükselen altında ibre aşağıya dönmüş durumda. Gün içerisinde Euro Bölgesi’nden açıklanan öncü enflasyon rakamlarının beklentileri karşılaması ve Dolar Endeksindeki yukarı yönlü hareket altın fiyatlarında geri çekilmeye neden olan önemli etkenler. Teknik olarak ise 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1273 dolar seviyesine yakın seyir devam ediyor.

Altın hesabı nedir, öğrenmek için tıklayın!

Petrol

Hafta sonu Viyana’da bir araya gelen OPEC ve OPEC dışı üretici görüşmesinden beklenen sonuç alınamadı. Her ne kadar piyasalar üretim kesintisi anlaşmasına yönelik net bir plan beklemese de Kasım ayının sonunda düzenlenecek OPEC toplantısı için de bir beklenti yaratılamadı. Görüşme sonrası yapılan açıklamalara baktığımızda, Cezayir’de sağlanan OPEC içi uzlaşmanın gelecek için umut vermediğini görüyoruz. Ülkeler, İran ve Irak’ın anlaşmadan muaf tutulma isteği konusunda aşama kaydedememiş görünüyor. 30 Kasım’daki toplantıya kadar ikili görüşmeler devam edecek ve ülkeler net rakamları konuşmak için önümüzdeki haftalarda bir kez daha bir araya gelecek.

 

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.