Brent Petrol Nedir?

Dünya petrol ticaretinin referans fiyatlarını oluşturan brent petrol, içindeki sülfür oranının yüzde 0,37 oranında olması sebebiyle tatlı ve hafif petroller sınıfındadır. Sanayileşmiş ve benzin üretiminin yüksek olduğu pazarlarda talebi son derece fazladır. Kısaca brent petrol, Kuzey denizinden çıkarılan ve varili uluslararası standart kabul edilen, kaliteli ham petrol türüdür.

0
2424

Teksas petrolünden sonra dünyadaki en kaliteli petrol çeşidi olarak kabul edilen Brent petrol global ekonomideki gelişmelere ve üretici ülkelerin petrol politikalarına son derece duyarlıdır. Üretici ülkelerin oluşturduğu OPEC’in petrol üretim politikaları ise petrol fiyatları üzerinde ciddi etkilere sahiptir.

Emtia piyasalarının en çok tercih edilen emtiaları arasında ilk sıralarda olan brent petrol, fiyatlarında oluşan yüksek volatilite nedeniyle yatırımcıları için cazip fırsatlar taşımaktadır. Petrol yatırımcıların ham petrol fiyatlarında işlem yaparken izlemeleri gereken verilerin başında ise petrol arzı üzerinde direkt etkili olan OPEC kararları, ABD ve Çin gibi en çok petrol talebinde olan ülkelerin ekonomilerindeki gelişmeler, ülkelerin petrol politikaları gelmektedir. Brent petrol fiyatları canlı olarak web sitemizden canlı olarak takip edebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBuğday – Wheat
Sonraki İçerikONS Altın Nedir?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.