ONS Altın Nedir?

Küresel piyasaların geleneksel yatırım aracı altın kontratları, fiyat hareketlerinin yarattığı potansiyel yatırım fırsatları değerlendirmek ve hedge amaçlı işlem yapan yatırımcıların popüler finansal ürünleri arasında yer almaktadır. Dünya standartlarında 1 ons altın 31,1034768 gramdır. Ons (sembol oz), bir kütle birimidir.

0
2034

Altın tarih itibariyle de ziynet eşyası kullanımın dışında sikke olarak kullanılarak ülkelerin ekonomilerinde, rezervlerinde, özellikle mali sistemlerinde kullanılan önemli finansal enstrümanlar arasına girmiştir. Bretton Woods Anlaşması ile uluslararası ödeme aracı olarak kabul edildiği 1946 yılında 1 ons altın 35 dolara yada 1 doların  0,88867 gr altına eşitlendiği dönem ile birlikte altın dolar ilişkisi çok kuvvetlenmiştir. 1971 yılına ise altının dolara çevrilme özelliği kaldırılsa dahi merkez banlarının rezervlerinde ki altın miktarı ülkeler açısından önemli bir mali güç göstergesidir.

Spot altın ve altın kontratları finansal sistemin ayrılmaz parçaları olarak en popüler yatırım araçları arasında yerini korumaktadır. Altın fiyatını etkileyen en önemli emtiasının fiyatını etkileyen unsurlar arasında ise Amerika, Avrupa, Çin ve Hindistan gibi altın talebi yüksek ekonomilerin büyüme, enflasyon, tarım dışı istihdam, işsizlik, perakende satışlar gibi önemli ekonomik veri setleri değerlendirmelerdir. ONS Altın Fiyatı canlı olarak web sitemizde yayınlanmaktadır.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.