Bu hafta bu verilere dikkat!

0
560

Geçen haftaya  baktığımızda TL,  haftayı ABD faiz artışına dair  iyimserlikle dolar karşısında yüzde 5'e yakın değer kazancıyla tamamladı. Cumartesi günü ise  Ankara’da yaşanan talihsiz terör olayı sonrası   TL değer  kaybına  uğradı.  Haftanın son işlem günü  2.89 seviyelerine kadar  gerileyen  dolar / TL   artan güvenlik endişeleri ile 2,94 TL seviyesinin üzerine çıktı. 

Bu haftanın önemli verileri neler?

Bu hafta  FOMC'de oy veren üyelerin yapacağı konuşmalar ve ABD'de  tarafındaki veriler dikkat çekecek. Diğer yandan  İngiltere'den gelecek olan enflasyon ve istihdam verileri yakından izlenecek.

12 Ekim Pazartesi

Bugün önemli bir veri akışı bulunmazken Japonya'da  resmi tatil nedeniyle, bankalar ve borsalar kapalı olacak.  Saat  15.10'da FOMC üyesi Lockhart’ın, 17.30'da Evans, 20.20'de de  Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz’un konuşmaları izlenecek. Son olaraksa  23.30'da FOMC üyesi olan Brainard konuşması takip edilecek.

13 Ekim Salı

13  Ekim Salı  gününün önemli verileri arasında gece saatlerinde açıklanacak Çin Ticaret Dengesi ve  saat 3.30’da Avustralya NAB İş Dünyası Güven Endeksi, 11.30’da İngiltere TÜFE  ve 12.00, Almanya ZEW Ekonomik Güven Endeksi  yer alacak.

14 Ekim Çarşamba

14  Ekim Çarşamba gününün öne çıkan verilerine baktığımızda; saat: 4.30’da  Çin Tüketici Fiyat Endeksi, 11.30’da İngiltere ortalama maaşlarda kazanç işsizlik başvuruları), işsizlik oranı,  15.30’da ABD  Perakende Satışlar, Çekirdek Perakende Satışlarını görüyoruz.

15 Ekim Perşembe

Haftanın  dördüncü işlem  gününde önemli veriler şöyle; verileri saat: 3.30’da  Avustralya İstihdam Değişimi, İşsizlik oranı, 15.30, ABD TÜFE, Çekirdek TÜFE , haftalık İşsizlik başvuruları), New York İmalat Endeksi, 17.00 ABD Philadelphia İmalat Endeksi, son olarak 17.30’da  FOMC üyesi Dudley’in konuşması.

16 Ekim Cuma

Haftanın son işlem gününün verileri ise şöyle;  saat. 00.45’te  Yeni Zelanda Tüketici Fiyat Endeksi, 12.00 Euro Bölgesi final TÜFE,  final çekirdek TÜFE. ABD tarafında da  çok sayıda veri  bulunuyor.  Saat 16.15'te Kapasite Kullanım Oranı ve Sanayi Üretimi, 17.00'de ise öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi ve  İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS).

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.