Bu sefer başkanlar konuştu

0
387

Fed'in faiz kararı sonrası Fed Başkanlarından açıklamalar geldi. San Francisco Fed Başkanı John Williams, faizin bu yıl artmasını desteklediğine işaret etti.

‘EN UYGUN ADIM FAİZİ KADEMELİ ARTIRMAK’

Fed'in geçen hafta faizi değiştirmeme kararını küçük bir farkla aldığını belirten Williams, bundan sonra atılacak en uygun adımın faizi kademeli olarak artırmak olacağını kaydetti. ABD ekonomisinin yakın gelecekte tam istihdama ulaşmasıyla enflasyonun da yüzde 2 hedefine doğru hareketleneceğini öngören Williams, bu yıl Fed'de oy kullanma hakkına sahip isimler arasında yer alıyor.

‘BU KADAR DÜŞÜK REEL FAİZ UYGUN DEĞİL’

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise, geçen haftaki Fed toplantısında faiz artırımından yana oy kullandığını, çünkü Amerikan ekonomisinin yeterince güçlü olduğunu söyledi. "Bu kadar düşük reel faizler uygun değil" diyen Lacker, Fed'in faizi çeyrek puan yükseltmesi gerektiğini ifade etti. Lacker'ın bu yıl Fed'in faiz kararlarında oy kullanma hakkı bulunuyor.

BULLARD FED’İN FAİZİ KORUMA KARARINI ELEŞTİRDİ

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in faizi koruma kararını eleştirdi. Bir Fed yöneticisi olarak faizi koruma kararı hakkında karşıt görüş bildirdiğini belirten Bullard, diğer üyelerin faiz artırımını erteleme kararıyla ilgili inandırıcı bir sebep gösteremediklerini savundu. Bullard, alınan kararın belirsizlikleri artırdığının altını çizdi. Bullard'ın bu yıl Fed'de oy kullanma hakkı bulunmuyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.