Bu seviyelerden altın alınır mı?

0
3050

Altın ve gümüş, Fed’in borçlanma maliyetlerini yükseltme ihtimalini desteklemesi beklenen ABD istihdam verisi öncesinde ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvikleri artırmasının ardından doların güçlenmesi ile 12 haftanın en düşük seviyelerine geriledi. Platin 4 aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesine indi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN…

Spot altın, yüzde 0.3 kadar düşüş ike ons başına 1,257.36 dolara gerileyerek 10 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye geldi ve Singapur saati ile 08:42’de 1,260.01 dolardan işlem gördü. Kıymetli metal, AMB’nin dün beklenmedik şekilde faiz oranlarını düşürmesinin ardından haftalık kayba hazırlanıyor. Spot platin, yüzde 0.2 kadar gerileyerek ons başına 1,403 dolara indi ve 24 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin Ağustos ayında 200,000’den fazla artış göstermesi bekleniyor. ABD hizmet sektörü, dün açıklanan veri ile 9 yılın en hızlı artışını kaydetmişti. Dolar euro karşısında, gelecek yıl 2006’dan bu yana ilk kez faiz oranlarının yükseltilebileceği söylentileri ile 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. AMB ekonomik büyümeyi desteklemek için ek önlemler alındığını açıkladı.

Commonwealth Bank of Australia analistlerinden Lachlan Shaw, “AMB’nin faiz oranlarını düşürmesi ve varlık alımlarına tekrar başlanacağını açıklamasının ardından dolar yükselmesi ile alternatif varlık olarak görülen kıymetli metal geriledi” dedi.

Aralık vadeli altın kontratları, yüzde 0.7 kadar düşüş ile New York Comex’te ons başına 1,258 dolara geriledi ve 17 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Gümüş, yüzde 0.2 kadar gerileme ile ons başına 19.006 dolara gelerek 10 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye indi. Haftalık kayba hazırlanan gümüş, 19.0566 dolardan alıcı buldu. Spot platin ise ons başına 1,404.75 dolar ile haftalık düşüşe hazırlanıyor. Paladyum, yüzde 0.2 değer kaybı ile ons başına 887.50 dolardan işlem gördü ve haftalık düşüş kaydetmeye hazırlanıyor…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.