Bu seviyelerden Euro alınır mı?

0
3494

Analistlere göre bunun temel nedeni Avrupa Merkez Bankası'ndan beklenen parasal genişlemenin halihazırda fiyatlanmış olması. Analistler programın resmi olarak başlamasının daha fazla düşüş yaratmayacağının altını çizdi.

EURO NE KADAR?

Euro bugünkü işlemlerde 1,1726 ile son 9 yılın yeni en düşük seviyesini gördü. Finansal danışmanlık şirketi Miller Tabak’ın analistlerinden Matt Maley, AMB’nin yakın zamanda açıklaması beklenen programının piyasaları şaşırtmayacağını bunun da Euro’daki düşüşü tersine çevirmesini beklediğini ifade etti.

MART DAHA OLASI

Ekonomistlere göre AMB’den parasal genişleme gelmesi için en olası tarih Mart ayı. UniCredit Başekonomisti Erik Nielsen, “Ben Mart’ın Ocak’tan daha olası bir zaman olduğunu düşünüyorum. Böylece hem Yunanistan seçiminin sonuçları da değerlendirilir” dedi. Nielsen, Ocak’taki toplantıdan net mesajın çıkmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

YUNANİSTAN ÇIKIŞI OLMAZ

Citigroup’un Batı Avrupa Ekibi Lideri İbrahim Rahbari ise “Yunanistan’dan Troyka karşıtı Syriza partisinin seçimi kazanmasının Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasına neden olmasını beklemiyoruz” dedi. Rahbari, 2015 yılında 2012 yılında olduğu gibi borç krizinin yayılacağı yönündeki endişelerin kalmadığını söyledi.

NEDENLER SADECE AVRUPA KAYNAKLI DEĞİL

Uzmanlara göre, Euro’da yükselişi sadece Avrupa kaynaklı gelişmeler etkilemeyecek, ABD ekonomisinden gelecek veriler de Euro’da yukarı yönlü hareketi destekleyecek. ABD’de enflasyon ve ücret artışına yönelik endişelerin dolarda düşüş getirebileceğini ve bunun Euro’yu destekleyeceğine işaret ediliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.