Bu tahmin altın yatırımcısını üzecek

0
2647

Goldman Sachs Group Inc.'den Jeffrey Currie, fiyatlardaki düşüşün buı yılki kazancın neredeyse tümünü geri almasının ardından, altın için henüz en kötü dönemin geride kalmadığını söyledi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Geçen yıl, altının 1980'den bu yana en kötü yıllık performansını göstermeden önce, yatırımcılara "sat" tavsiyesinde bulunan Currie, "Riskler önemli ölçüde aşağı yöne eğilim gösteriyor," dedi ve "Desteğin büyük bölümü Ukrayna'daki siyasi belirsizlikten ve Orta Doğu'da meydana gelen gelişmelerden kaynaklanıyordu," dedi ve bu belirsizliklere ilişkin endişelerin azalmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Altının bu yılın ilk yarısındaki rallisinin emtia, hisse senetleri ve ABD Hazine tahvillerindeki kazançları geçmesinin ardından, metal 2014 yılının ilk çeyrek dönemlik zararına ilerliyor. Değerli metallere değer koruma amaçlı gelen talep, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'ndeki hisse senetlerinin bu ay rekor seviyeye çıkması ile birlikte, ABD ekonomisindeki toparlanma görünümü ve buna bağlı olarak dolarda görülen yükseliş sonucu eridi.

Altın bu hafta, Fed'in 17 Eylül'deki toplantısında faiz beklentisini yükseltmesi ve bunun sonucu altına yönelik enflasyondan korunma talebinin azalmasının ardından sekiz ayın en düşük seviyesine indi. Para yöneticileri, yükseliş beklentisi ile tuttukları pozisyonları (uzun pozisyon) beş haftadır üstt üste azaltırken, küresel exchange traded fonlarındaki (ETF) altın bvarlıkları 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi.

Goldman analistlerinden Damien Courvalin, New York'ta Bloomberg merkezinde verdiği bir mülakatta, "Altın, uzun vadeli enflasyon endişelerinden ziyade, ABD'de kısa vadeli büyüme ivmesine daha fazla duyarlı," dedi ve "Altına ilgi, 18 ay öncesine göre daha düşük" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.