Bu veriler kafaları karıştırdı

0
2711

Çekirdek enflasyon petroldeki gerilemenin etkisiyle, Kasım'da arka arkaya dördüncü ay yavaşlayarak, yıllık bazda son 14 ayın en düşüğü olan yüzde 2,7 düzeyinde gerçekleşti.

Sanayi üretimi Kasım'da aylık bazda yüzde 0,6 gerilerken, reel ücretlerde yıllık bazda yüzde 4,3 ile son beş yılın en sert düşüşü yaşandı. Verilerin ardından açıklamada bulunan Ekonomi Bakanı Akira Amari, Japonya'nın deflasyondan çıkmasına çok uzun bir süre kalmadığını, sanayi üretimindeki düşüşün ise geçici olduğunu kaydetti.

Financial Times’ın haberine göre ise politika yapıcılar, petrol fiyatlarındaki sert düşüşten etkilenen enflasyonda gerilemenin geçici olmasını umuyor. Son enflasyon verileri, Japonya Merkez Bankası’nda bir takım endişelerin doğmasına yol açacak. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, parasal genişleme programını bundan iki ay önce genişletme kararı aldığında, bir gözünün düşen petrol fiyatlarında söylemişti. Banka halen Nisan ayında başlayacak yeni mali yılın sonlarına doğru yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşılmasını bekliyor. Haberde oraya ulaşılabilmesi için özel sektörün daha agresif bir fiyat ve ücret belirleme davranışı sergilemesi gerektiğine işaret edildi. Kuroda, dün iş dünyasıyla biraraya geldiği bir toplantıda, katılımcılardan, kendi tanımıyla "yüzde 2 kulübü"ne katılmalarını istemişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.