Bugün gözler enflasyon ve dolarda

0
2636

Bugün günlerden “Draghi” ve “Enflasyon”..!

Pazar günü yapılan seçimler sonrasında Ak Parti’nin büyük bir oy çoğunluğu ile tek parti olarak iktidara geleceğinin netleşmesi sonrasında haftanın ilk işlemlerinde Bist100 endeksi %5.40’lık değer artışı ile beklentimiz olan 83.000 seviyesini de aşarak 83.693 puandan günü tamamladı.
Tarihi günlerden birini geride bırakırken, yükselişi 3.Çeyrek bilançolarında beklentileri karşılamayan bankaların yaptığını ve bazı bankaların tavan alıcılı ilk seansı tamamladığını gözlemledik. Genele yayılan alımlar endeksin doların da desteği ile yükselişini devam ettirebileceğini göstermekte. 2.91 seviyesinde seçimi karşılayan dolar, seçim sonrasında hızlı bir şekilde gerileyerek 2.75-82 seviyesini gördü. Bu seviyeden gelen tepkilerle birlikte yeniden 2.82 seviyesine yükselmesine rağmen endekste hareketler yavaşladıysa da geri çekilme olmadı.

Yurtdışı piyasalardaki karışık seyir Euro/Dolar paritesinin yeniden 1.10-40 seviyesine yükselmesiyle birlikte hız kazandı. S&P500 endeksinin yeniden 2090 puan seviyesine çıkması bununla birlikte dolar endeksinin 96.700’lü seviyelerde yatay seyri bizim gibi gelişmekte olan piyasalara olumlu yansıyabilir. Bugüne baktığımızda içeride enflasyon rakamı açıklanacak (beklenti: %7.80). Dışarıda ise AMB başkanı Draghi‘nin konuşması var. Parasal genişleme sinyalleri verdiği bu süreçte Draghi’den gelecek olan her türlü açıklama Euro/Dolar paritesini etkileyebilecek güçte. Bu açıdan  baktığımızda Draghi’nin yapacağı konuşmanın içeriğinde genişleme sinyalleri verip vermeyeceği her ne kadar Aralık ayını işaret ederek bu konunun detaylı görüşüleceğini belirtse de, yine de bizim için
takip edilmesi gereken bir konu. 

ABD tarafında ise günün ikinci yarısında gelecek olan fabrika siparişleri ISM New York İmalat endeksi, Cuma günü açıklanacak olan TİD rakamı öncesinde dikkate almamız gereken veriler olabilir. Son gelen datalar her ne kadar karışık bir seyir olduğunu gösterse de enflasyon kadar sanayi üretiminde ki artışa da önem veren Fed’in, bu gelecek olan datayı göz ardı etmeyeceğini düşünüyoruz.

Bugünün rehberleri hiç kuşkusuz dolar, Euro/Dolar paritesi ve sepet olacak."

A1 Capital

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.