Büyüme tahminini düşürdü…

0
2837

Dünya Bankası petrol fiyatlarındaki gerilemeye rağmen küresel ekonomik büyüme tahminlerini de düşürdü.

Dünya Bankası, 2015 büyüme beklentisini yüzde 3,4'ten yüzde 3'e, 2016 beklentisini ise yüzde 3,5’ten yüzde 3,3'e indirdi. Banka, büyüme tahminlerini aşağı çekmesine gerekçe olarak Avrupa, Japonya ve bazı gelişen ülkelerdeki ekonomik görünümün hayal kırıklığı yaratmasını gösterdi.

Dünya Bankası raporunda, Türkiye ekonomisinin 2015'te yüzde 3,5, 2016 yılında yüzde 3,7, 2017 yılında ise yüzde 3,9 oranında büyüme kaydedebileceği tahmininde bulunuldu. Raporda, "Türkiye'de 2015 -2016 yıllarında güçlenen tüketim büyümesinin ve düşük petrol fiyatlarının cari açığı azaltmasının ardından ekonominin kademeli olarak hız kazanmasını bekliyoruz" denildi.

TÜRKİYE TAHMİNLERİN ÜZERİNDE PERFORMANS SERGİLEDİ

Dünya Bankası raporunda Türkiye'nin 2014'teki büyümesinin hızını azaltmış olmasına rağmen tahminlerin üzerinde bir performans sergilediği belirtilerek cari açığının, 2013 yılında gayrisafi yurtiçi hasılasına (GSYH) oranla yaklaşık yüzde 7,9 oranında olduğu hatırlatıldı.

Raporda, "Güçlü kamu harcamaları ve ihracat büyümesi, yüksek enflasyonla ilişkili yatırım ve tüketim zayıflığını, yerel politika belirsizliklerini ve artan jeostratejik riskleri hafifletti. Altın ithalatındaki geçici düşüşün yanında güçlü ihracat ve yavaşlayan iç talep birleşimi cari açığın 2014 yılında GSYH'nin yüzde 5,6 oranına çekilmesine yardımcı oldu" değerlendirmesi yapıldı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.