Cari açık beklentinin üstünde arttı!

0
625

TCMB, Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı.  Buna göre cari işlemler dengesi Kasım'da 2,1 milyar dolar, Ocak-Kasım'da 27,8 milyar dolar oldu.  Cari açık Kasım ayında beklentilere paralel gerçekleşti. Cari denge Ekim ayında 135 milyon dolar açık, geçen yılın Kasım ayında ise 5.79 milyar dolar açık vermişti.

Reuters'ın 14 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre Kasım ayı için cari açık tahminleri 1.3 milyar dolar ile 3.6 milyar dolar bandında yer aldı. Ankette 2015 sonu beklentileri ise 32.0-35.7 milyar dolar açık bandında yer almıştı. Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi istatistikleri ile ilgili açıklaması ise şöyle: "Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.623 milyon ABD doları azalarak 2.953 milyon ABD dolarına düşmesi etkili olmuştur.

Öte yandan, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 159 milyon dolar artarak 1.484 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın Kasım ayında 1.968 milyon dolar, bu yılın aynı ayında ise 132 milyon dolar net ithalat gerçekleşmiştir. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 176 milyon dolar tutarında azalarak 1.179 milyon dolara gerilemiştir. Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 75 milyon dolar artarak 628 milyon dolar olmuştur"

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.