Carney’den piyasalarda “güven” vurgusu

0
2482

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı değerlendirmede, finans piyasalarında yaşanan skandalların piyasalara duyulan güvene zarar verdiğini söyledi.

Carney, "Piyasalar etkin ve işlevsel görülmediğinde ilk bakışta sosyal olarak kabul edilebilirliğini kaybediyor. Aynı zamanda finans piyasaları entegre görülmediğinde de sosyal kabul edilebilirliğini yitiriyor. Eğer bir dizi skandal yaşanmışsa etik açıdan bir yoldan çıkış algısı oluşuyor" dedi.

Finans piyasalarında güven ve entegrasyonun önemine dikkati çeken Carney, "Piyasaların farklı kısımlarında bazı geniş çaplı yanlış uygulamalar piyasayı lekeledi. Bunlara daha güçlü şekilde karşılık verme ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Carney, İngiltere Merkez Bankasının "Open Forum 2015" toplantısında yaptığı konuşmada da finans piyasalarında güven artırıcı bir dizi tedbir uygulanması için yakın zamanda çeşitli önlemler alındığını vurguladı.

Bazı kompleks türev ağların basitleştirilerek daha güvenli hale getirildiğini anlatan Carney, "Etik anlamda yoldan çıkışı tersine çevirmeye çalışıyoruz. Piyasa göstergeleri suistimal edilmemesi için reforme ediliyor. Daha da önemlisi piyasa katılımcıları eylemlerinden sorumlu tutuluyor. İngiltere'de, finans piyasalarında muhtemel yanlış uygulamaların cezai karşılıkları olacak. Otoriteler, bireyleri eylemlerinden sorumlu kılarak sorumsuzluk çağını son erdiriyorlar" görüşünü paylaştı.

Carney, banka yöneticilerine seslenerek, "Finans sektöründe kıdemli yönetici olmak beraberinde sorumluluk ve hesap verebilirlik getirir" hatırlatmasında da bulundu.

AA

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.