Düşük enflasyon hala ana endişe

0
624

Avrupa Merkez Bankası yöneticilerinden açıklamalar geldi. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, Euro Bölgesi'nde düşük enflasyonun önemli bir endişe olmaya devam ettiğini söyledi. Madrid'de düzenlenen bir konferansın ardından soruları yanıtlayan Constancio, Almanya Ekonomik Danışmalar Konseyi'nin para politikasının sıkılaştırılması gerektiği söylemine karşı çıktı. Fiyat istikrarının sağlanmasının ECB'nin ana görevi olduğunu ifade eden Constancio, enflasyondaki son gelişmelerin tatmin edici olmadığını ifade etti.

Constancio, "Çok, çok düşük bir enflasyon ortamı ile mücadele ediyoruz. Gelişmiş ekonomiler çok yüksek veya çok düşük enflasyon ortamında iyi çalışamazlar" diye konuştu '

ARALIK İÇİN ALINMIŞ BİR KARAR YOK'

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure ise, AMB'nin Aralık ayında yapılacak Yönetim Konseyi toplantısında parasal gevşemenin güçlendirilmesi konusunda bir karar alıp almayacağının henüz netleşmediğini söyledi. Le Figaro gazetesine konuşan Coeure, "Aralık ayı toplantısına ilişkin henüz alınmış bir karar yok, tartışmalar devam ediyor" diye konuştu. Coeure, Aralık ayında yapılacak ekonomik projeksiyonların AMB'nin karar vermesine yardım edeceğini belirtirken, AMB'nin şimdi harekete geçme mecburiyeti olmadığını da vurguladı. Coeure, "Biz kararlarımızı ekonomideki gelişmeleri temel alarak veriyoruz, finansal piyasalara göre değil. Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılması için ek tedbirler alınabilir. Buna Aralık ayında gelecek verilerle karar vereceğiz" diye konuştu. Constancio, ayrıca Fed'in gelecek ay faiz artırımı yapması olasılığının Euro Bölgesi'ne herhangi bir ciddi doğrudan etkisi olmıasını beklemediklerini de sözlerine ekledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.