Carrefoursa’dan dev atak…

0
2581

Kiler Gıda'nın yüzde 85 oranında payına sahip olan hissedarlar ile Carrefoursa arasında, şirket toplam sermayesinin %85'ini temsil eden ve halka açık olmayan hisselerinin tamamının 429 milyon 574 bin liraya devrine ilişkin olarak, "Pay Alım Satım Sözleşmesi" imzalandı.

CARREFOURSA HİSSESİYLE İLGİLİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Konu ile ilgili yapılan KAP açıklaması şöyle:

''Şirketimiz hissedarlarından Kiler Holding Anonim Şirketi, Denge Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti.  Sevgül Kiler, Hikmet Kiler, Nahit Kiler,  Vahit Kiler, Ümit Kiler ("Satıcılar") ile CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. ("Alıcı") arasında, 15/05/2015 tarihinde, şirket toplam sermayesinin %85'ini temsil eden ve halka açık olmayan hisselerinin tamamının devrine ilişkin olarak, "Pay Alım Satım Sözleşmesi" akdedilmiştir.

Pay Alım Satım Sözleşmesine göre, söz konusu hisselerin devir bedeli, düzeltmeler hariç olmak üzere aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Hisse devir bedeli pazarlık usulü ile belirlenmiş olup, bedelin tamamı hisse devrinin gerçekleşeceği kapanış gününde ödenecektir.

Devir işlemleri, gerekli onayların alınmasından sonra ve Pay Alım Satım Sözleşmesi'nde belirtilen ön koşulların yerine getirilmesi akabinde gerçekleştirilecektir.

Hisse devrinin gerçekleşmesiyle birlikte Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve bağlı ortaklığı olan Kiler Ankara Mağazacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yönetim ve kontrolü Alıcı'ya geçecektir.

Şirket çıkarılmış sermayesi (TL): 134.620.000

Pay Alım Satım Sözleşmesine göre şirket değeri (TL): 505.381.176

Mevcut Sahip Olunan Payların Şirket Sermayesi İçindeki Payı (%): 85,00

İşleme Konu Payların Nominal Tutarı (TL):  114.427.000

İşlem Fiyatı (TL/Adet): 3,7541

İşlem Tutarı (TL):  429.574.000''

Carrefoursa'dan açıklama ve değerlendirme

Carrefoursa'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada satın almayla ilgili detaylara ve CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane'nin değerlendirmelerine yer verildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Şirketimizin büyüme stratejisi gereği ve tüketicilere daha yakın ve daha kaliteli hizmet verebilmek adına  Şirketimiz ile Kiler Holding Anonim Şirketi, Nahit Kiler, Ümit Kiler, Vahit Kiler, Hikmet Kiler, Sevgül Kiler ve Denge Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti. ("Satıcılar") arasında, toplam sermayesinin %15'i Borsa İstanbul A.Ş. nezdinde halka arz edilmiş olan Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin Satıcılar'a ait olan Şirket toplam sermayesinin %85'ini temsil eden paylarının Şirketimizce satın alınması amacıyla 15/05/2015 Tarihinde Pay Alım Satım Sözleşmesi akdedilmiştir.

Pay Alım Satım Sözleşmesine göre, söz konusu hisselerin satın alma bedeli düzeltmeler hariç 429.574.000,00 TL'dir. Hisse devir bedeli pazarlık usulüyle belirlenmiş olup, bedelin tamamı hisse devrinin gerçekleşeceği kapanış günününde peşin olarak nakden ödenecekir.

Bu kapsamda, gerekli idari izinlerin alınması için, Rekabet Kurulu'na izin başvurusu yapılması dahil, resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Devir işlemleri, gerekli onayların alınmasından sonra ve Pay Alım Satım Sözleşmesi'nde belirtilen ön koşulların yerine getirilmesinin akabinde gerçekleştirilecektir. Hisse devrinin gerçekleşmesiyle birlikte Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin yönetim kontrolü tarafımıza geçeceği için, hisse devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-26.1 sayılı Pay Alım Tebliği kapsamında zorunlu pay alım teklifinde bulunulacaktır."

Nane: "Büyümemize katkı sağlayan fırsatları değerlendiriyoruz"

CarrefourSA'ın Kiler'i devralmasını değerlendiren CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, sene başında 2015 yılını vites büyütme yılı olarak belirlediklerini ve büyüme adına satın alma hamlelerini değerlendirebileceklerini dile getirdiğini hatırlatarak  "Perakende sektörünün önemli oyuncularından Kiler'in yüzde 85 hissesinin CarrefourSA bünyesine katılmasının mutluluğunu yaşıyoruz. CarrefourSA olarak önceki satın almalarımız sırasında yaptığımız açıklamalarda karşımıza çıkabilecek uygun fırsatları değerlendirebileceğimizi söylemiştik. Bundan sonra da büyümemize katkı sağlayabilecek inorganik hamleleri değerlendirmeye devam edeceğiz. Kiler'in CarrefourSA bünyesine katılmasıyla birlikte bu hedefimize ve organize perakende sektöründe hak ettiğimiz konuma doğru adım adım ilerliyoruz. Satın almanın sektörümüze, CarrefourSA'ya ve Kiler'e hayırlı olmasını temenni ederim."

2015'in üçüncü satın alması

CarrefourSA geçtiğimiz aylarda İsmar'ın Türkiye çapındaki 26 marketi ile Antalyalı 1e1 Marketleri'nin 29 marketini bünyesine katmak üzere anlaşmaya varmıştı.

2014 yılında satışlarını yüzde 20 artırarak cirosunu 3,1 milyar TL'ye, net karını da 100,5 milyon TL'ye ulaştıran CarrefourSA, 2015 yılı sonunda satışlarını %30 artırarak 4 milyar TL ciroya ulaşarak, Türkiye'nin dört bir yanında 200 yeni market yatırımı ile 2500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.