Cep telefonu faturanızı nasıl düşürebilirsiniz?

Günümüzün en önemli kişisel gider kalemlerimiz içinde önemli bir yüzdesini iletişim harcamaları oluşturuyor. İşte iletişim harcamalarınızı düşürmenin pratik yolları…

0
1911

Türkiye’de faaliyet gösteren GSM operatörlerinin verilerine göre, 74 milyon nüfuslu ülkemizde 73.2 milyon cep telefonu abonesi var. Yapılan bir araştırmaya göre de, günde 2 saatimizi cep telefonumuza bakarak geçiriyoruz. Bu da, boyun, omuz ve sırtta kas travmalarına yol açmasının yanı sıra, romatizmal hastalıklara da davetiye çıkarıyor.
Bunun yanında GSM operatörlerinden gelen acı faturalar da bambaşka travmalara yol açıyor. Faturaların neden olduğu travmalardan da kurtulmanın yolu gayet basit. Size uygun tarifeyi seçmek

İşte size en uygun tarifeyi seçmeniz için işinize yaracak bazı tüyolar:

Kullanım şeklinizi belirleyin

Öncelikle, cep telefonunuzun kullanım alışkanlığınızın nasıl olduğunu belirleyerek işe başlayın. Ayda kaç dakika konuşuyorsunuz, kaç kısa mesaj gönderiyorsunuz, ne kadar internet kullanıyorsunuz gibi sorulara yanıt vererek kullanım şeklinizi belirleyebilirsiniz.
İster faturalı, ister ön ödemeli hat kulanın bu bilgilere operatörünüzün internet sayfasından ulaşabilirsiniz.

Iphone 7 ne kadar öğrenmek için tıklayın!

Hangilerine ihtiyacınız olduğunu belirleyin

İncelediğiniz detaylar üzerinden, mevcut cep telefon tarifenizde kullanmadığınız özellikleri belirleyin. Örneğin, son dönemde yaygınlaşan internet üzerinden mesajlaşma aplikasyonları sayesinde kısa mesaj kullanımı son derece azaldı.

Size uygun tarifeyi belirleyin

Her operatörün internet sitesinde, müşterilerine sundukları tarifeleri bulabilirsiniz. Bu tarifelere bakarak, size en uygun tarifeyi belirleyebilirsiniz.

Diğer operatörlerin benzer tarifelerini inceleyin

Diğer operatörlerin sunduğu benzer tarifelerle karşılaştırdıktan sonra artık tek yapmanız gereken, size en uygun olanını seçmek.

8 adımda nasıl tasarruf yapılır öğrenmek için tıklayın!

Yeni yollar deneyin

Eğer, size en uygun tarifeyi seçmenize rağmen hala travma yaratacak boyutta faturalar gelmeye devam ediyorsa, cep telefonunu kullanmayı azaltmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, araba kullanırken cep telefonunuzu kapatın. Nasıl ki uçağa binildiği zaman cep telefonu ve diğer mobil aygıtların kapatılması zorunluysa, sizde kendinize bunun gibi kurallar koyun.

Ve yatağa girdiğiniz zaman mutlaka cep telefonunuzu kendinizden uzak tutun. Unutmayın ki, uykunuz, hayattaki çoğu şeyden daha değerli…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.