Yeni indirimle doğalgaz faturamız ne kadar azalacak?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yüzde 10 seviyesindeki doğalgaz indirimiyle 2017'de ödenecek fatura 2,5 milyar lira azalacak.

0
760

Enerji Bakanı Berat Albayrak dün İran’a karşı Türkiye lehine sonuçlanan tahkim kararından elde edilen avantajın tüketiciye yansıtılacağını, hukuki olarak karar tam olarak sonuçlanmasa dadoğalgaza 1 Ekim’den itibaren yüzde 10 indirim kararı aldıklarını açıklamıştı.

Havalar soğumaya yeni yeni başlamışken gelen bu indirim büyük heyecan yarattı.

Analistlerin özellikle doğalgaz kaynaklı üretim yapan cam ve çimento şirketleri ile bazı elektrik üreticisi şirketlerde olumlu etki yaratması beklenne bu indirimin tüketiciler için de önemli olacak.

Peki bu indiirm sayesinde cebimizde ne kadar fazladan para kalacak?

bloomberg’e konuşan ve ismini vermek istemeyen bir yetkilinin veridği bilgilere göre, indiirm dördüncü çeyrekte faturaların 720 milyon lira azalmasını sağlayacak. 2017 yılında toplam tasarruf ise 2,5 milyar lirayı bulacak.

Albayrak’ın “enflasyona darbe, sanayiye teşvik” olarak tanımlaıdğı indirimle Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla hem hanede hem de sanayide en ucuz doğalgazı sağlayan ülke haline gelecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.