“CHP ile daha ileri bir aşamadayız”

0
2770

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ben bir partiyle yapacağım koalisyonun benim tabanımdaki karşılığını da görmek isterim. O anlamda HDP'ye dönük olarak tabandan gelen istişarelerde bir şey olmadı. Olmadı yani ben bunu dürüstçe ortaya koymak durumundayım" dedi.

Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ilk kez gerçekleştirilen bir televizyon kanalının canlı yayın programına katıldı. Davutoğlu, NTV'nin canlı yayınında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Hükümet ortaklığı sürecinde yöntemi doğru tespit etmenin önemine işaret eden Davutoğlu, "Eğer biz evvelki gün 'Sayın Kılıçdaroğlu ile oturup biz karar verdik hükümet ortaklığı yapmaya' deseydik emin olun sağlam bir başlangıç olmazdı. Belki büyük heyecan uyandırır, sizin de soru sormanıza gerek kalmazdı şimdi ama sağlam bir başlangıç olmazdı. Tabiri caizse Süleymaniye Camii'nin temeli 7 yıl bekletilmiştir sağlam otursun diye. Önemli olan doğruyu yapmak" diye konuştu.

"O kadar bekletmeyeceksiniz" sözleri üzerine, Davutoğlu, "Hayır bu söz konusu değil. Bir şaheseri, bir mimariyi inşa etmiyoruz. Bir hükümet kuracağız" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Burada yöntemde anlaştık. Ekiplerimiz çalışacak, bayram sonrasında biraraya gelip detaya inecekler. Biz bu detayda da konuları ikiye ayırdık. İlk etapta konuşulması gerekenler, ikinci etapta konuşulması gerekenler… İki lider, ayrı ayrı veya birlikte oturacağız, dinleyeceğiz. 'Siz ne yaptınız?' diye. Orada yavaş yavaş sondajlar bir ürün var mı bir şey çıkacak mı bu madendene dönüşecek. Bu açıdan CHP ile daha ileri bir aşamadayız. Çünkü CHP böyle bir yöntemi uygun gördü ve 'başlayabiliriz' dedi."

Bunun MHP'ye uzak oldukları anlamına gelmeyeceğini, HDP'ye de koptukları anlamına gelmeyeceğini ifade eden Davutoğlu, "Ama süreçte anlaştığımız için yöntemde, süreci yönetmek daha kolay artık. Şimdi ne yapacağını herkes biliyor" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.