Çin Borsası’nda şok düşüş

0
226

Çin hisseleri, hükümetin destek önlemlerinin yatırımcı güvenini canlandırmada başarısız olması ile geriliyor. Gösterge endeks Mart ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 8.4 gerileyerek yerel saat ile 10.14’te 3,213.76 puana geldi ve yıllık kazancı sildi. Endeks, devleti alım yapmaya teşvik eden 3,500 seviyesinin altına düştü. Hang Seng China Enterprises yüzde 5.1 düşerek Mayıs ayından bu yana en zayıf seviyeye ulaştı. Tayvan’da Taiex Endeks yüzde 7.4 ile 1990’dan bu yana en sert düşüşü kaydetti.

Şanghay endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 12 geriledi. Endeksteki düşüşte ülke ekonomisindeki yavaşlamanın derinleştiği endişesi etkili oldu. Çin, hafta sonu yapılan açıklama ile emeklilik fonlarının hisse senedi alımı yapmasına ilk kez izin verileceğini belirtti. Öte yandan ülkede rezerv oranlarındaki düşüşün gerçekleştirilmesinde başarısız olunduğu spekülasyonu yapıldı.

Şanghay’daki JK Life Insurance Co. fon yöneticilerinden Wu Kan, “Çin ekonomisi oldukça kötü ve bazı sektörlerde balon var. Küresel piyasalardaki satış baskısı yerelde güveni olumsuz etkiliyor. Şanghay Bileşik 3,000 puan seviyesi civarına düşebilir” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.