Çin hisseleri “CSRC” ile yükseldi

0
1152

Çin hisse senetleri, düzenleyici kurumun yeni başkanının hisse senedi piyasasını desteklemeye devam edeceğine ilişkin açıklaması ve gayrimenkul geliştiricileriyle ilgili satın alma haberleri ardından bir haftadan fazla bir sürenin en güçlü kazancına yöneldi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.6 yükseldi. China Vanke Co. hisseleri, şirketin Shenzhen toplu taşıma şirketinde pay almak üzere 60 milyar yuan (9.2 milyar dolar) ödeyeceği yönündeki açıklaması sonrası Hong Kong'da bir yıldan uzun bir sürenin en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. China Overseas Land & Investment Ltd. hisseleri, bu yılın en yüksek kapanışına yöneldi.

Çin Sermaye Piyasaları Düzenleyici Kurumu (CSRC) Başkanı Liu Shiyu, devlet destekli fonun piyasayı terketmesi için çok erken olduğunu ifade etti. Liu, ilk halka arzlar (IPO) için oluşturulacak yeni kayıt sisteminin zaman alacağını belirtti. Haftasonu gelen veri, Çin'de sanayi üretiminin ve perakende satışların, 2016'nın ilk ayında yılına ekonomist tahminlerinin altında büyüdüğünü işaret etti. Çin'de yeni kredilere ilişkin en geniş gösterge Şubat ayında, Bloomberg anketinden çıkan tahminlerin yarısından az geldi.

Hong Kong'da Core-Pasific Yamaichi araştırma birimi yöneticisi Castor Pang, “Liu piyasanın toparlanarak yatırımcı güvenini artıracağını taahhüt etti. Ekonomi hala kötü görünüyor” dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.