Çin Yuan’a müdahale etti!

0
806

Çin'de faaliyet gösteren yabancı bankaların işlemcilerine göre Çin Merkez Bankası, bu sabah kamu bankalarını kullanarak yuana müdahalede bulundu.

Bir bankacı yaptığı değerlendirmede, "Kamu bankaları 6,59 yuan seviyesinden ABD Doları sattı, bunu Çin MB adına yaptıklarından kuşkulanıyoruz" diye konuştu.

Offshore piyasada Çin Yuanı bugün ABD Doları karşısında yüzde 0,09 değer kazandı. Gün içinde 6,5803'e kadar gerileyen USD/CNY paritesi  şu sıralarda 6,5937'den işlem görüyor

ÇİN, BANKALARIN DOLAR ALIMLARINI SINIRLAMALARINI İSTEDİ

Çin, bankalardan bazı ticaret merkezlerinde ABD Doları alımlarını sınırlamalarını istedi.

Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Çin Devlet Döviz İdaresi bu ay bankalara bir yazı göndererek, bazı ticaret merkezlerinde dolar alımlarını sınırlamaları talemadı verdi.

Sermaye çıkışını sınırlandırmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirilen bu talimata ilişkin bilgi veren kaynaklar, Shenzhen'in de olduğu bazı ticaret merkezleri için verilen talimattan tüm bankaların etkilendiğini de ifade ettiler.

Çin Devlet Döviz İdaresi uluslararası basında yer alan haberler için bir değerlendirme yapmadı.

ÇİN PİYASALARI TOPARLANIYOR

Çin hisse senedi piyasaları, Shanghay ve Shenzhen borsalarının bu hafta 2 kez devreye girmesi tartışma yaratan 'devre kesici' uygulamasını askıya almalarının ardından, bugün bir miktar toparlandı.

Günün ilk seansında Shanghay Bileşik Endeksi yüzde 2,39 artışla 3.199,56 puana çıktı. CSI 300'de artış yüzde 2,8 olurken, Shenzhen Bileşik Endeksi de yüzde 1,65 artışla 1.990 puanda.

Shanghay Bileşik Endeksi yıl başından bu yana yüzde 10,98 değer kaybetmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.