Çin’de işlemler yeniden durdu

0
2611

Çin'de hisse senedi işlemleri, CSI 300 Endeksi'ndeki düşüşün yüzde 7'yi aşması sonrası, bu hafta ikinci kez durduruldu.

Hisse senetleri ve endeks vadeli işlemleri yerel saat ile 09:59'da devre kesme (circuit breaker)mekanizmasının devareye girmesi ile durduruldu. Hisse senetleri, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) referans yuan kurunda Ağustos ayından bu yana en hızlı indirimi yapmasının ardındna değer kaynbetti.

Şanghay'da Jingxi Investment Management Co. şef yatırım yetkilisi Wang Zheng, "Yuandaki değer kaybı yatırımcıların beklentilerini aştı," dedi ve "Yatırımcılar, sermaye çıkışlarını artıracak yuandaki bu düşüşlerden rahatsız" şeklinde görüş bildirdi.

Pazartesi gününden itibaren uygulamaya konulan devre kesme mekanizmasına göre, CSI 300 Endeksi'nin yüzde 5 düşmesi durumunda hisse senedi, opsiyon ve endeks vadelileri işlemlerine 15 dakika ara veriliyor ve düşüş yüzde 7'ye ulaşırsa, işlemler günün kalan kısmı için durduruluyor. Shanghay ve Shenzhen'de işlem gören büyük sermayeli şirkeetleri içeren CSI 300 Endeksi, işlemler durdurulmadan önce yüzde 7.2 kadar düştü.

Devre kesme mekanizmasına tabi olmayan, Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri ise yüzde 4.4 geriledi. Hong Kong2da işlem gören yuan, kayıplarını ger almadan önce beş yılın en düşük seviyesine indi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.