Çin’den piyasaları etkileyecek ‘2’ hamle

0
330

Çin Merkez Bankası zorunlu karşılıkları 50 baz puan düşürdü ve büyük bankaların ZK'larını yüzde 18'e çekti. Banka 1 yıllık borç alma ve verme faizlerini 25'er baz puan düşürdü. İndirimin ardından 1 yıllık borç verme faizi yüzde 4,6'ya, 1 yıllık mevduat faiziyse yüzde 1,75'e geriledi. Leasing şirketleri için zorunlu karşılıklarda ek 300 baz puan indirime, bölgesel bankalar için zorunlu karşılıklarda ek 50 baz puan indirime gidildi.

'AŞAĞI YÖNLÜ RİSKLER SÜRÜYOR'

Banka açıklamasında şöyle denildi: "Ekonomi aşağı yönlü baskı altında kalmaya devam ediyor. Finans piyasalarındaki oynaklık daha esnek para politikası araçları gerektiriyor. Genele bakıldığında enflasyon hâlâ düşük. Düşük enflasyon politika araçlarının borçlanma maliyetlerinin düşürmek için kullanılmasına imkan veriyor. Zorunlu karşılıklardaki indirim uzun vadeli likidite sağlamayacak, ekonomiyi destekleyecek. Döviz piyasalarındaki oynaklık nedeniyle likidite açığı oluşuyordu.

'FAİZ REFORMU İÇİN FIRSAT VAR'

Faiz oranlarındaki yukarı yönlü baskının zayıf olması faiz reformu için fırsat yaratıyor. Merkez bankası likiditedeki değişiklikleri yakından izlemeyi sürdürecek, çeşitli araçlarla likiditeyi ayarlayacak. Sağlıklı ve istikrarlı ekonomik büyümeyi desteklemek için para arzı ve kredi büyümesi makul ölçülerde tutulacak." Çin'e yönelik endişelerle son günlerde piyasalarda sert kayıplar görülmüştü. Çin'den bir hamle gelmemesi satışların artmasına neden oluşmuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.