Citigroup’tan petrol tahmini

0
592

Aralarında Ed Mores'un da bulunduğu Citigroup analistleri, 19 Ocak tarihli e-posta raporlarında, Çin'in makroekonomik göstergelerine ilişkin endişeler ve ABD hariç OPEC dışı ülkelerdeki "güçlü" üretimden dolayı, petrol fiyatları için tahminlerini düşürdü.

Raporda, Brent petrolünün bu yıl ortalama varil başına 40 dolardan işlem göreceği tahmin edildi. Kasım raporunda bu fiyat 51 dolar düzeyindeydi.

PETROL FİYATLARI NE OLUR? TIKLAYINIZ!

Bunun yanında, raporda, Brent petrolünün, 4. çeyrekte 52 dolara çıkmadan önce, 2. çeyrekte 31 dolara inmesi ve 2017 yılı için ortalama 60 dolarda seyretmesinin beklendiği kaydedildi.

Batı Teksas petrolünün WTI) ise 2016'da ortalama 39 dolardan işlem görmesi öngörüldü. Önceki tahmin 48 dolar düzeyindeydi. Raporda, WTI'ın 4. çeyrekte 50 dolara çıkmadan önce, 2. çeyrekte 31 dolardan işlem görmesi ve 2017'de ortalama 57 dolarda seyretmesinin beklendiği belirtildi.

Citigroup analistleri, arz/talep dengesizliğinin artan stokları işaret etmesi ile birlikte, yılın ilk yarısı için görünümün aşağı yönlü olduğuna dikkat çekti ve fiziki piyasaların yeniden dengeye yıl sonunda kavuşmasının beklendiği vurgulandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.