Davutoğlu şiddetle reddetti

0
2847

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu. Türkiye IŞİD'den petrol aldığı iddialarına değinen Davutoğlu, ABD'den de Türkiye'yi teyit eden açıklamalar geldiği hatırlattı.

Sovyetler Birliği döneminden verdiği örneklerle iddianın sahibi Rusya'yı eleştiren Davutoğlu şunları söyledi: "Soğuk savaş döneminde Sovyet propaganda makinesi vardı. Her gün değişik yalanlar üretir, önce kendileri inanır sonra da dünyanın inanmasını beklerlerdi. Bunlar, 'Pravda yalanları, palavraları' diye anılırdı. Rusya'nın son 20-25 yıl içerisinde, soğuk savaş sonrasında unuttuğunu zannettiğimiz özellikleri, Sovyetler'den kalan Sovyetik özellikleri birer birer ortaya çıkıyor. Bu Sovyetik propaganda makinesinin yalanlarına kimse itibar etmez." "KİMSE

TÜRKİYE'Yİ YANLIŞ RESMİN İÇİNE KOYAMAZ

"Davutoğlu, "Bütün bu sorunları örtmek için bir propaganda mekanizmasını çalıştırmak eskiden olan bir özellikti, şimdi kendini ortaya çıkarıyor" diyerek şöyle devam etti: "Türkiye-Suriye sınırı bütün dünya tarafından gözlenen bir sınır. Burada DEAŞ'tan petrol alacağız da satacağız da…böyle bir şeyin tartışılması bile akla ziyan. Her gün çok sayıda ülkenin koalisyon olarak uçuş yaptığı bölgede kirli bir alışverişten bahsetmenin anlamı yok. Ellerinde bir delil varsa ortaya koyarlar. Aksine DEAŞ'ın Suriye rejimiyle girdiği kirli işler konusunda bir çok delil var. Kimse, yalanlarla, iftiralarla  Türkiye'yi yanlış bir resmin içine koyamaz." 

"OPERASYONLAR DEAŞ'A KARŞI DEĞİL"

Açıklamalarında Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarına da yer veren Başbakan, "Rusya'nın Azaz'a karşı yaptığı operasyon DEAŞ'a karşı mücadele eden muhaliflere yönelik. Rusya'nın DEAŞ'a karşı olmayan operasyonları, DEAŞ'ın sınırımızdan sökülmesini de engelleyen faktörlerden biri" diye konuştu.

"AB DUR DİYEBİLİYOR MU?"

Mülteci sorununa da değinen Davutoğlu şunları kaydetti: "911 kilometrelik sınırda bizim ahlaki sorumluluğumuz var mültecileri almak. Stratejik sorumluluğumuz var, güvenliğimizi sağlamak. AB sınırına yönelen mülteci akınına dur diyebiliyor mu? Ki bizim sınırımızın diğer tarafında işleyen bir yönetim de yok."

DOĞALGAZ SORUSUNA YANIT

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Azerbaycan'dan doğalgaz talebini artırıp artırmayacağına ilişkin soruya da yanıt verdi. "Bu yeni konjonktürde hem yaşananları hem sayın Cumhurbaşkanı Aliyev ve başbakan ile kapsamlı bir şekilde mutlaka ele alacağız" diyen Davutoğlu şunları söyledi: "Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji işbirliğinin artması yönünde temaslarda bulunacağız. Böyle bir olay yaşanmamış olsa da biz zaten Azerbaycan'da en yoğun enerji işbirliğini sürdürme iradesine sahibiz. Rusya ile olan ilişkilerimizden bağımsız olarak Azerbaycan ile ilişkilerimiz gelişmiştir, gelişecektir."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.