Davutoğlu’dan yeni anayasa açıklaması

0
597

Başbakan Davutoğlu, televizyonlarda yayınlanan "Yeni Türkiye Yolunda" adlı ulusa sesleniş konuşmasında, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmede bulundu. Konuşmasına, "Türkiye’nin meselelerini, hedeflerini, umutlarını paylaşmak üzere bir kere daha bir aradayız" şeklindeki sözleriyle başlayan Davutoğlu, 2015'in son, 64. Hükümet döneminin ilk "Yeni Türkiye Yolunda Programı"nda vatandaşlarla birlikte olmanını mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Hem 2016'nın hem de Hükümet olarak büyük bir heyecanla başlattıkları yeni dönem çalışmalarının ülke ve millete hayır getirmesi temennisinde bulunan Davutoğlu, şunları söyledi: "Türk demokrasisi 1 Kasım seçimlerinde büyük bir demokrasi sınavından bir kere daha alnının akıyla çıktı. 81 vilayette yüzde 85’i aşan yüksek bir katılımla sizler sandıklara giderek oylarınızı özgürce kullandınız. Bunun sonucunda yüzde 97,5’in üzerinde temsil kabiliyetine haiz bir Meclis tablosu oluştu. Bu tablo sadece ülkemiz için değil dünya için de örnek bir demokrasi başarısıdır, her birinize teşekkür ediyorum.

Buradan oylarını kullanarak demokrasiye katkıda bulunan bütün vatandaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu sonuçla milletimiz Türkiye’nin bütün meselelerinin çözüm adresi olarak Meclisimizi göstermiştir. Bize düşen, milletimizin siyaset kurumuna gösterdiği güveni boşa çıkarmamak, ülkemiz için büyük bir gayretle çalışmaktır. Sizler Türkiye’yi yönetme sorumluluğunu 13 yıldır olduğu gibi bir kere daha büyük bir teveccühle bize tevdi ettiniz. Bizim için bu emanet aziz bir emanettir. Büyük bir dirayetle bu onurlu görevi yerine getirmenin gayreti içinde olacağız. Emanetiniz başımızın tacıdır." BÜYÜK

HEDEFLERİMİZ VAR

Davutoğlu, 24 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından açıkladıkları yeni Hükümetin, 30 Kasım’da güvenoyu alarak görevine başladığını anımsatarak, "Yoğun bir çalışma programı bizi bekliyor, büyük hedeflerimiz var. O çerçevede Hükümetimizin üç temel misyonu olacak. Bir, milletimizi temsil etmek, büyük bir onur. İki, milletimize hizmet etmek. Üç, ülkemizi geleceğe taşımak" dedi.

BU ANAYASA, BİZİM İÇİN, DEMOKRASİMİZ İÇİN KOCAMAN BİR AYIPTIR "Önümüzdeki 4 yıl boyunca bu doğrultuda milletimize söz verdiğimiz her konuda gerekli adımları atacağız" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti: "Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu her alanda gerekli yapısal reformları gecikmeden gerçekleştireceğiz. Atacağımız adımların arasında en önemlilerinden birisi elbette yeni anayasa olacak. Türkiye darbe dönemi imalatı bir anayasayla yönetilmenin ayıbını daha fazla taşıyamaz. Bu Anayasa, milletimizin siyasi, ekonomik, kültürel can damarlarını kurutmaya ve kuşatmaya ahdetmiş bir zihniyetin eseri olarak ortaya çıktı. Türkiye’yi büyük bir tarihi mirasın taşıyıcısı, emanetçisi olarak göremeyenlerin müellifi olduğu bu Anayasa, bizim için, demokrasimiz için kocaman bir ayıptır.

" VESAYETÇİ ANLAYIŞLARI TEDAVÜLDEN KALDIRMANIN YOLU YENİ ANAYASADIR "

Geçen 13 yılda Anayasanın pek çok hükmünü değiştirdik, ancak yine de köklü bir değişimle demokrasiye özünden bağlı, özgürlükçü, yenilikçi bir anayasa hazırlamayı daha fazla erteleyemeyiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Millet iradesini hiçe sayan vesayetçi anlayışları tam manasıyla tedavülden kaldırmanın yolu yeni anayasadır. Yeni Meclisimiz bu tarihi görevi yerine getirmelidir. Bu konuda sadece Meclis’teki siyasi partilerle değil Meclis’te yer almayan partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve toplumun bütün kesimleriyle istişareyi esas alıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisindeki en büyük grup sıfatıyla yine bu şerefli görevde öncü olacağız ve inşallah yeni anayasayı en geniş mutabakatla hayata geçireceğiz."

KİMSENİN HUKUKUNU KİMSEYE ÇİĞNETMEYECEĞİZ

Davutoğlu, Türkiye’yi insan hak ve özgürlüklerine bağlı, insan onurunu korumayı esas alan, gelişmiş demokrasisiyle örnek bir ülke haline getirmek için çaba göstereceklerini belirterek, şöyle dedi: "Aziz milletim, siyasetimizin esası, istisnasız bütün vatandaşlarımızın hukukunu korumak, savunmak ve geliştirmek olacaktır. Kimsenin hukukunu kimseye çiğnetmeyeceğiz. Güç ve kuvvetin değil hukuk ve adaletin belirleyici olduğu bir anlayışla ülkemizi yöneteceğiz. İnsanlarımıza bu inançla hizmet edeceğiz. Ayrımcılığın her türlüsünü reddedeceğiz. Diyaloğa ve eleştiriye daima açık olacağız." Davutoğlu, Hükümet olarak birçok reform hazırlıkları bulunduğunu belirterek, bütün bu reform çalışmalarına özellikle siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, ilgili toplum kesimleri ve tüm vatandaşların her birinin katkısını beklediklerini vurguladı.

Öncelikli 25 sektörel değişim programına ilaveten yapısal düzenlemeler yapacaklarını anlatan Davutoğlu, "Şeffaflık konusunda bir reform hazırlığımız var. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, iş gücü piyasası ve istihdamın artırılmasına dönük de kapsamlı bir reform paketimiz var. Kamu maliyesine ilişkin de bir reform paketi hazırladık. Bildiğiniz gibi 10 Aralık’ta seçim öncesinde milletimize taahhüt ettiğimiz vaatleri de içeren 2016 Yılı Eylem Planımızı kamuoyuyla sizlerle paylaştık. Eylem Planımızı ve Reform Paketimizi açıklarken bir haftalık, üç aylık, altı aylık ve bir yıllık bir takvimle yapacaklarımızı ilan etmiştik. Şükürler olsun ki 'sözümüz senettir' diye iş başı yaptık ve 10 Aralık’tan sonra bir hafta içinde ilk eylemlerimizi hayata geçirdik.

Bu çerçevede de bir hafta sonunda değerli vatandaşlarımla Facebook üzerinden doğrudan temasa geçip bu eylemlerimizi bir kez daha sizlerle paylaştık" diye konuştu. Başbakan Davutoğlu, reformların izlenmesi ve geliştirilmesi için bir genelge yayınlayarak koordinasyon kurulu kurduklarını dile getirdi Lisans öğrencilerinin 350 Türk Lirası olan burslarını 1 Ocak’tan itibaren 400 Türk Lirası’na yükselttiklerine dikkati çeken Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Değerli öğrencilerimize buradan bir kez daha selam ediyor gözlerinden öpüyorum, helali hoş olsun. Gençlere proje karşılığı 50 bin Türk Lirası karşılıksız nakdi destek verme imkanı sağladık. Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla çeyiz hesabı uygulaması başlattık.

Çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında destek sağlanacak. Esnafımıza 30 bin lira faizsiz kredi desteği uygulanacak. Bütün esnaflarımıza hayırlı bol rızıklar diliyorum. Gençlere 100 bin lira faizsiz kredi desteği veriliyor. Bu krediye uygulanacak yüzde 85 kefalet imkanı kararını da Bakanlar Kurulundan çıkardık." İşletme büyüklüğü 5 dekarın altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri, tıbbi, aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme kredilerini de çıkardıklarını vurgulayan Davutoğlu, "Seralarda maliyetleri düşürmek amacıyla seralara ticarethane elektrik fiyatı yerine sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak. Bu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte birçok kesiminin derdine çare olduk" diye konuştu. Davutoğlu, millete verdikleri diğer sözleri de günü gününe gerçekleştireceklerini ve neticelerini yine her ay paylaşacaklarını belirterek, "İnşallah bu reformlarımız aynı hızla devam edecek. Pek çok alanda benzer hazırlıklarımız var" dedi.

CHP VE MHP İLE GÖRÜŞME

Türkiye'nin bütün meselelerini bütün taraflarla bir mutabakat içerisinde, el birliğiyle çözmek istediklerini vurgulayan Davutoğlu, "Biz her türlü yapıcı eleştiriye, her türlü öneriye açığız. Her attığımız adımı diğer siyasi partilerle uzlaşma içinde atmak istiyoruz. Her aşamayı kamuoyumuzla paylaşarak çalışmalarımızı şeffaf biçimde yürütme kararlılığındayız. Bu çağrımız samimi bir çağrıdır, gereğini de yapıyoruz, yapacağız. Bunun bir ilk adımı olarak bu hafta başında başta yeni anayasa çalışmaları olmak üzere önümüzdeki dönemde yapacaklarımızı görüşmek üzere siyasi partilerden randevu talep ettik.

30 Aralık ve 4 Ocak'ta Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanları ile bir araya geleceğiz. İnanıyorum ki bu görüşmelerden Türkiye için hayırlı neticeler alacağız" diye konuştu. Yeni Hükümetin kurulduğu andan itibaren çalışmaları çok yönlü olarak sürdürdüklerini, ilk bir aylık dönemde yoğun bir iç ve dış trafik yaşadıklarını dile getiren Davutoğlu, çeşitli sosyal, ekonomik, kültürel etkinliklere bizzat katılma imkanı bulduğunu bildirdi.  Davutoğlu, 9 Aralık'ta İstanbul'da düzenlenen ve çok özel bir önem atfettiği Kadına Yönelik Şiddetin Sonlandırılması konulu toplantının bunlardan biri olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Hükümet olarak kadına şiddet konusu bizim çok duyarlı olduğumuz bir konu, bu toplantıda bir kere daha hassasiyetimizi ifade etme imkanı buldum. 16 Aralık'ta şehit yakınları ve gazilerimiz için düzenlenen iş kurası törenlerinden bir yenisini daha gerçekleştirdik.

Aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan yakınları ile gazilerimizin bizzat kendileri ya da yakınlarının devlette çalışacakları alanları belirledik. Bin 670 kardeşimize kadro sağladık. Böylece son 2 yılda bu doğrultuda yaptığımız atama sayısı 14 bin 209 oldu. Bu toplantı vesilesiyle şehitlerimizi bir kez daha rahmetle andıktan sonra bir başka anma için Konya'ya gittik. Şeb-i Arus törenlerinde benim memleketim Konya'mızda Hazreti Mevlana'yı andık ve onun bu toprakları besleyen irfanıyla feyizlendik." Başbakan Davutoğlu, aralık ayı boyunca iş ve çalışma dünyası ve diğer ekonomik kurumlarla da yoğun bir mesai yaptıklarını, TÜRK-İŞ, TÜSİAD, TOBB, DEİK, MÜSİAD ve ASKON temsilcileriyle çeşitli vesilelerle bir araya geldiklerini anımsattı.  Davutoğlu, "İş dünyamızın azim ve gayretini görmek Türkiye'ye hizmet aşkımızı tazeledi. Bu doğrultuda yine önemli bir adım atarak 23 Aralık'ta Çalışma Meclisi Toplantımızı gerçekleştirdik. Bu toplantıda özellikle genç istihdamının önemine yaptığımız vurgu yanında, çalışma hayatına ilişkin birçok konuda vizyonumuzu ortaya koyduk. İş dünyamızla, işçi sendikalarımızla hep beraber barış içinde, huzur içinde bir çalışma ortamı tesis etmek için perspektifimizi paylaştık, ortak anlayışımızı bir kez daha teyit ettik" diye konuştu. 

"2016 YILI ÇOK DAHA İYİ BİR YIL OLACAK"

Davutoğlu, 2002 yılında yüzde 10,8 olan genel devlet açığının milli gelire oranınını yüzde 1 seviyelerine gerilettiklerine dikkati çekti. Artık genel devlet bütçesini de dengede kapatmayı hedeflediklerini bildiren Davutoğlu, "AK Parti kadroları iki seçim arasında iş dünyasına ve millete güven verebilmiş, ekonomiyi siyasi istikrarsızlığa, popülizme ve terörizme kurban etmemiştir. 2016 yılı ise inşallah sizlerin duası ve desteğiyle çok daha iyi bir yıl olacak" ifadesini kullandı. Aralık ayının dış temaslar açısından da hareketli geçtiğini, 29-30 Kasım tarihlerinde Brüksel'de Türkiye-Avrupa Birliği Zirvesine katıldığını anlatan Davutoğlu, "11 yıl sonra gerçekleşen bu zirve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri için önemli bir dönüm noktası oldu. Bildiğiniz gibi 2004'ten bu yana Türkiye ile Avrupa Birliği'nin bir zirve çerçevesinde bir araya gelmesi mümkün olamamıştı. Biz aday ülkelere yönelik bu kararın yanlış olduğunu ısrarla söylüyorduk. Türkiye ile liderler seviyesinde yapılacak istişarelerin ve müzakere sürecinin hızlandırılmasının önemine işaret ediyorduk. Bugün Avrupalı dostlarımızla bu konuda ortak bir noktaya geldiğimiz için çok memnunuz" dedi.

YARGI SİSTEMİMİZİ YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ

AB'ye tam üyelik hedefinin önemini vurgulayarak AB müktesebatına uyum sürecini hızlandırmakta kararlı olduklarını belirten Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: "Yargı sistemimizi başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası norm ve standartlara göre yeniden yapılandıracağız. Avrupa Birliği'ne katılım için ulusal eylem planımızı titizlikle hayata geçireceğiz. Yine çok özel önem verdiğimiz, vatandaşlarımız için vize serbestisi sürecinin de takipçisi olacağız. Bütün hedeflerimiz için bu zirve, Avrupa Birliği sürecimizde bir yeniden başlangıç dönemi olmuştur. Bu zirveyle fasılların tekrar açılmasından Schengen Vizesine kadar pek çok alanda hızlı gelişmeler bekliyoruz.

Değerli vatandaşlarım, inşallah en geç 2016 Ekim'ine kadar Schengen Bölgesine vizesiz seyahat imkanına kavuşmuş olacaksınız. Hayırlı olsun, artık konsolosluklar önünde uzun sıralar, kuyruklar beklemenin dönemi kapanıyor. Avrupa Birliği Zirvesinde ayrıca Suriyeli kardeşlerimiz için de önemli kazanımlar elde ettik. Suriye'de yaşanan trajediye Avrupa Birliği'nin tam olarak yönelmesini sağlamış olmayı son derece önemli buluyorum. Bu çerçevede Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye'de acil ve sürekli insani yardım sağlayacak. Aynı zamanda genel mali destek de önemli ölçüde artırılacak. Avrupa Birliği Türkiye'ye başlangıç olarak 3 milyar Euro ilave kaynak sağlamayı taahhüt etti."

Davutoğlu, Türkiye'nin kapısına gelenleri geri çevirmediklerine işaret ederek, "Sınırlarımıza ulaşanların dinine, mezhebine, ırkına bakmadan yardımına koştuk, bütün bunları yaptık, yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız. Bu bize inancımızdan, kültürümüzden, tarihimizden gelen ulvi bir sorumluluktur. Ama bütün bu yardımları yapmamız, Suriyeli kardeşlerimize destek olmamız, onların daha iyi şartlara ulaşmasına yönelik arayışlarımıza mani değildir. Bugün eğer Avrupa Birliği'nde yöneticilerden sokaktaki pek çok kesime kadar Suriye dramına bir duyarlılık ortamı oluşmuşsa, emin olun bunda Türkiye'nin izlediği etkin, ısrarcı stratejinin büyük payı vardır" dedi. Avrupa Birliği süreciyle ilgili aralık ayı içinde başka temaslarda da bulunduklarını bildiren Davutoğlu, şunları kaydetti: "Avrupa Birliği Reform Eylem Grubu toplantısında ilgili bakan arkadaşlarımızla bir araya geldik. Bu toplantıdan üç gün sonra da Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinde uzun bir aradan sonra 17 numaralı ekonomik ve parasal politika faslı açıldı. Brüksel'de katıldığım Fikirdaş Ülkeler Toplantısı da çok verimli geçti. Burada Almanya Başbakanı Sayın Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Sayın Aleksis Çipras ile bir araya geldik. Şunu hep ifade ettik, Avrupa Birliği'nin evrensel normlarında ifadesini bulan değerler bizim de değerlerimizdir. Biz bu değerlerimizi öncelikle ülkemiz için, milletimiz için önemsiyoruz. Müzakerelerin düşük profilli seyrettiği zamanlarda bile AK Parti hükümetleri olarak biz AB normlarına yönelik hedeflerimizden hiç geri adım atmadık. Demokratik ve müreffeh bir ülke olma yolundaki pek çok iyileştirmeyi, ilerlemeyi hayata geçirmeye devam ettik. Önümüzdeki dönemde de teyiden söylüyorum, bu ilke siyasetimize yön vermeye devam edecektir."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.