Davutoğlu’ndan Rusya vurgusu

0
2604

Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki programı kapsamında iş dünyasının temsilcileriyle düzenlenen toplantıya katıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün Rusya ilişkilerinde geçtiğimiz zorlu süreçte de Azerbaycan ile kurduğumuz yakın diyaloğun büyük bir önemi var" dedi.

Ahmet Davutoğlu, bu konuşmanın da karşılıklı argümanlarla, sağlam, rasyonel bir zeminde, birbirine hitap etmekle olacağını belirtti.

– "Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmaya devam edeceğiz"

"Hiç olmamış olayları, hiç olmamış bağlantıları hakaretamiz bir üslupla Türkiye'ye yakıştırarak konuşma yönteminin çözüm oluşturucu bir yöntem olmadığını" anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmaya devam edeceğiz. Kafkasya'da ve Balkanlar'da, Karadeniz ve Orta Asya'da kalıcı barış ve istikrarın olması için de Rusya'nın yapacağı katkının önemine de inanarak, iletişim kanallarını daima açık tutacağız. Ama şu da bilinmelidir ki; Türkiye'ye dönük hangi ülke ekonomik ambargo uygularsa uygulasın, ekonomik ambargolar nihai kertede döner ve bu ambargoları uygulayanları, o ambargoların uygulandığı ülkeden daha fazla etkilemeye başlar. Onun için şimdi rasyonel, soğukkanlı düşünme vaktidir. Bu çerçevede de iş dünyamızın, Rusya-Türkiye ilişkilerinde ortaya çıkan gerilimden etkilenmemesi için her tedbiri alacağımızı bir kez daha ifade ediyorum. Hiçbir ülkede bu anlamda iş adamlarımızın, bu ilişkilerin etkisinden tereddüt veya tedirginlik duymalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Ümit ederiz ki bu ilişkiler tekrar doğru bir hat üzerinde ilerlemeye devam eder."

– "Görüşmeler, gelecek 4 yıl için önemli bir başlangıç oldu"

İş adamlarını, Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkileri geliştirme çabalarından dolayı tebrik eden Başbakan Davutoğlu, "Biliniz ki; hem Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, hem Azerbaycan hükümeti olarak, her zaman sizin meselelerinizin yanında olacağız. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine bir çakıl taşı, bir briket, bir tuğla koyan herkese de gereken her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Bakü'de bugün gerçekleştirilen görüşmelerin, gelecek 4 yıl için çok önemli bir başlangıç olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Bu 4 yıllık istikrar döneminde inşallah yatırımda 20 milyarı, ticarette 15 milyarı bulacak bir performans sergileriz. Ve inşallah önümüzdeki 4 yıl içinde Bakü-Tiflis-Kars, TANAP gibi Türkiye ile Azerbaycan'ı birleştirecek büyük projeleri de hayata geçirmiş oluruz. Biz bunları yaptığımızda, gelecek nesillere çok daha güçlü muktedir ve kimseye muhtaç olmayan bir Türkiye, çok daha güçlü muktedir ve kimseye muhtaç olmayacak olan bir Azerbaycan ve Türkiye-Azerbaycan dostluğunu pekiştiren bir konjonktürü yeni nesillere bırakırız" ifadelerini kullandı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.