Dikkat! Fitch piyasaya baskı yapabilir

0
2651

Dün FED faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Faiz artışının ertelenmesinde başta Çin olmak üzere küresel gelişmeler gösterildi. ("Çin Ne Kadar Büyüdü", 18.09.2015).

Önümüzdeki dönemde veriye bağımlılık devam edebilecekken, Çin ekonomisindeki gelişmelere göre Ekim veya Aralık'ta faiz artırımı halen gündemde. Faiz artışının ötelenmesi gelişmekte olan ülkeler için belirsizliğin sürmesi anlamı taşımakta.

Karardan önce de faizin artırılmayacağı bir miktar fiyatlanmıştı (opsiyonlar faiz artış ihtimaline %32 ihtimal veriyordu). Dolayısıyla dünkü toplantının Borsa İstanbul'da kar satışlarına neden olabileceğini tahmin ediyoruz. FED'i bekleyen TCMB'nin de önümüzdeki nasıl bir aksiyon alacağı bir diğer belirsizlik unsuru. Sepet kur da şu anda  %0,4 oranında artışla 3,22 seviyesinin üzerinde işlem görmekte. Öte yandan, başta emtia paralarına karşı değer kaybeden ABD dolarında küresel çapta geri çekilmeler yaşansa da, daha fazla değer kaybetmesi parasal teşvikleri gündeme getireceği için (Örneğin Avrupa Merkez Bankası ) söz konusu geri çekilmeler uzun sürmeyebilir. Bu da Dolar / TL'de geri çekilmeleri sınırlayabilir. Bugün kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye not değerlendirmesinin olduğunu hatırlatalım. Notta bir değişiklik yapılması beklenmiyor.

Ziraat Yatırım

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.