Dikkat! Tahvil faizleri geriliyor

0
2903

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri, dün ABD'de perakende satışlar verisinin analistlerin tahmininden daha fazla düşmesinin ardından faizin 34 baz puan ya da 0.34 yüzde puanı düşmesi sonrası, bugün de değer kazanarak yükselişini sekizinci güne taşıdı ve iki yılın en uzun süreli yükseliş dönemini gerçekleştirmeye yönlendi. Almanya'nın 10 yıllık tahvillerinin faizi, Avrupa'nın en büyük ekonomisinn resesyona yöneldiğine ilişkin işaretlerin etkisi ile dün rekor seviyeye indi. Ortalama tahvil faizlerini içeren Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Endeksi dün yüzde 1.51'e inerek, endeksin kullanılmaya başlandığı 1996'dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Fed'in faizleri Eylül ayında artırma olasılığ bu ay yarıdan fazla düştü.

HSBC Holdings Plc sabit getirili menkul kıymetler küresel araştırma müdürü Steve Major, Bloomberg Television'ın "Countdown" programına yaptığı değerlendirmede, "Piyasa usun süredir küresel büyüme görünümünü inkar eden bir konumdaydı," dedi ve "Bu toparlanmayı tahmin eden model yetersiz kalmaya devam ediyor ve tahvil faizlerinin uzun bir süre daha düşük kalacağı fikri bir anlam ifade ediyor" şeklinde görüş bildirdi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 16 baz puan düşerek, New York saati ile 06:17'de, yüzde 1.98'e indi. Faiz dün yüzde 1.86'ya kadar gerilemiş ve Mayıs 2013'ten bu yana en düşük seviyesini görmüştü. Ağustos 2024'te vadesi dolacak yüzde 2.375 faizli tahvilin fiyaty 21/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 6.56 dolar yükselerek 102 25/32'ye çıktı.

ABD'nin gösterge tahvilleri daha önce sekiz gün ard arda yükselişi 26 Eylül 2012'de sona eren dönemde gerçekleştirdi…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.