Dikkatler yine yeniden FED’de

0
2674

ABD'de dün veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle hisse ve sektör bazlı hareketler öne çıktı. Emtia fiyatlarının yükselişinden destek bulan şirket ve sektör varlıklarındaki yükselişlerle pay piyasaları pozitif görünümünü korurken, dolar endeksi yatay seyretti.

Dün ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,03'ten yüzde 2,09'a yükselirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,73, S&P 500 endeksi yüzde 0,80 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,90 değer kazandı. Analistler, bugün haftalık işsizlik başvuruları ve piyasaların kapanışına yakın açıklanacak Fed toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirtiyor.

Avrupa tarafında, bugün açıklanacak İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantı tutanaklarının takip edileceği dile getiriliyor. Dün Almanya ve İngiltere'de açıklanan sanayi üretimi verilerinin ardından euro/dolar paritesi 1,1210 – 1,1280 aralığında yatay bir seyir izlerken, pay piyasaları yükseliş eğilimini korudu. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,68, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,14 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16 değer kazandı.

Asya tarafında, bir haftalık tatilin ardından bugün işleme açılan Çin borsasında yüzde 3'ün üzerinde yükselişler görülürken, Japonya'da açıklanan çekirdek makine siparişleri verisinin beklentilerin oldukça altında kalmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 1 değer kaybetti. Yurt içinde, küresel piyasalarda artan risk iştahı ile döviz kurları ve faizler düşmeye, pay piyasaları banka hisseleri öncülüğünde yükselişine devam etti.

Dün 2,9158'e kadar gerileyen dolar/TL, gece uluslararası piyasada toparlayarak şu dakikalarda 2,9460 seviyelerinde dengelendi. BIST 100 endeksi ise düşen döviz kurları ve faizlerin özellikle banka pay piyasalarını desteklemesi ile günü yüzde 1,86 yükselişle 78.698,17 puandan tamamladı. Analistler, yurt dışında BoE faiz kararı ve Fed toplantı tutanaklarının izleneceğini ifade ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.