Piyasalar yön arıyor

0
446

Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, Çin'deki tatil boyunca gelişen piyasalar gösterge endeksinin her gün yükselmesine karşın, Çin hisse senetlerinin ilk işlem gününde beklendiği kadar olumlu bir seyir göstermemesinin etkisi ile düştü. Gümüş değer kaybederken, Avustralya doları son yedi günde ilk kez geri çekildi.

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 3.8 yükselirken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetlerini içeren ang Seng China Enterprises Endeksi, Çin'deki tatil sırasında yüzde 11'lik bir ralli yapmasının ardından düştü. MSCI Gelişen Piyasalaar Endeksi 20 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesinden düşerken, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları aşağı yönde hareket etti. Gümüş 28 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü gösterdi ve Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları 72 ABD senti seviyesinin altına indi. Petrol varil başına 48 dolar seviyesi yakınında seyretti.

Singapur'da IG Asia Pte. stratejisti Bernard Aw, "Diğer Asya piyasalrında kar satışları görüyoruz," dedi ve "Ralli uzun süremedi. Temel göstergeler dikkate alındığında, tablo, özellikle IMF'in bu yıl için küresel büyüme tahminini düşürmesi ile birlikte iyi görünmüyor. Bu ralliyi ayakta tutan yegane faktör, daha fazla teşvik olacağı spekülasyonu. Bu iyi bir işaret değil" şeklinde görüş bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Fed'in faiz artırması durumunda gelişen ülkelerin bununla nasıl başa çıkabileceğine ilişkin endişeleri işaret ederek, ekonomik görünümünü düşürdü. Hong Kong hisse senetleri, Çinli politika yapıcıların mortgage gerekliliklerini ve bazı otomobillere uyguladıkları vergiyi azaltmaları vu bunun ardından, dünyaın ikinci en büyük ekonomisini desteklemek için daha fazl atedbirn getirileceği spekülasyonunun güçlenmesi sonucu, Çin'deki tatil sırasında güçlü artışlar gösterdi. Diğer ekonomilerde de teşviklerina rtırılacağı umudu ve Fed'in faiz artırımını geciktirebileceğine ilişkin beklentilerin artması, oldukça kötü bir üçüncü çeyrek geçiren riskli varlıklara destek sağladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:12'de yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu ve 29 Eylül'den bu yana ilk kez aşağı yönde hareket etti.  Çin hisselerinin beklendiği kadar yükselmemesinin ardından Hong Kong hisseleri Asya gösterge endeksi üzerinde baskı oluşturdu. MSCI Gelişen Piyasalaar Endeksi yüzde 0.6 geriledi.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.4 geri çekildi ve S&P 500 endeks vadeli kontratları, ABD gösterge endeksinin dün yüzde 0.8 yükselmesinin ardından yüzde 0.5 düştü. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi altı gün süren yüzde 6.9'luk rallisini durdurdu.

Melbourne'de IG Ltd. piyasalar stratejisti Evan Lucas, "İvme bize, Ağustos-Eylül aşağı trendinin halen küresel piyasaları kontrol altında tuttuğunu söylüyor," dedi ve "Kötümserlikteki azalma ile birlikte, yüksek iskontolu hisse senetleri, alım fırsatı yarattığı düşüncesi ile cazip görünüyor. Ancak düşüş ayağının ikincisi için dikkatli olunmalı" şeklinde görüş bildirdi.

ABD tahvilleri ralli yaptı ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan düşerek yüzde 2.05 seviyesine indi.

Spot gümş yüzde 2.3 düşüşle ons başına 15.6880 dolara indi ve 11 gün süren yükselişini sonlandırdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.