“Dolar 2016’da güçlenebilir”

0
2574

ABD Doları, 2016 yılının ilk çeyreğinde İngiliz Sterlini ve Kanada Doları dışında 10 önemli paranın tamamı karşısında güç kazanabilecek olurken, analist tahminlerine göre Yeni Zelanda Doları en kötü performansı gösteren para olacak.

DOLAR NE KADAR? TIKLAYIN!

Dolar, Fed'in faiz artırımına gitmesiyle birlikte 10 önemli para karşısında Eylül ayı sonundan bu yana güçlendi ve vadeli kontratlar ikinci bir faiz artırımının Nisan ayı kadar yakın olabileceğini işaret ediyor. Yeni Zelanda ve Avustralya paraları, emtia fiyatlarındaki zayıflıktan etkilenmeyerek kazançlara öncülük etmişti. Sterlin, yavaşlayan ekonomi nedeniyle İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) parasal sıkılaştırma çerçevesinde Fed'i takip etme ihtimalinin düştüğüne ilişkin endişeyle Nisan ayından bu yana bu hafta en düşük seviyesine indi.

Tokyo'da Brown Brothers Harriman & Co. başkan yardımcısı Masashi Murata, “Doların görünümünü destekleyen, merkez bankaları arasındaki para politikaları ayrışmasının arkasındaki ABD ekonomik büyümesine ilişkin görünümdür. 10 önemli para içerisinde herhangi bir paranın, dolardan daha iyi performans göstermesi güç olacak” dedi.

Perşembe günü Tokyo saatiyle 13:57'de euro karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 1.0932 seviyesinden işlem gören ABD parası, yen karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 120.73 seviyesinden alıcı buldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.