Dolar 2,30 TL mi oluyor?

0
2653

Dolarda yükseliş hareketi devam ediyor. Kur analistler tarafından önemli bir nokta olarak iösterilen 2,2820 TL seviyesini de aştı ve 2,2978 seviyesini test etti. 

DOLAR NE KADAR?

Analistler dolar / TL kurunun bu seviyei üzerinde kalması durumunda 2,3000 TL seviyelerinin görülme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtiyor. 

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki haftaki kararı öncesi doların küresel değer kazancı ve iç piyasada ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yinelemesi ile birlikte iki ayın en yüksek seviyesini gördü.

Bankalararası piyasada dolar 2,2978 ile 3 Ekim'den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Piyasada likidite çok düşük; hareketler bu nedenle hızlı. Dışarıda Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faizlerin uzunca bir süre sıfıra yakın düzeyde kalacağı ifadesini çıkarabilir endişesi var. İç tarafta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yinelemesi önemliydi. Öte yandan bir yıl önce 17 Aralık'ta artan siyasi tansiyonun yıldönümünde yeniden tansiyonun artabileceğine yönelik endişeler de fiyatlamalarda bir miktar etkili diyebiliriz" dedi. 

EN ÇOK KAYBEDEN ÜÇÜNCÜ PARA BİRİMİ

Türk Lirası bugün itibariyle gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden üçüncü para birimi. Dolara karşı en çok kaybı Rus Rublesi yaşarken, onu Endonezya Rupisi izledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.