Dolar 2,40 TL’nin altında seyrediyor

0
2613

Merkez Bankası'ndan erken faiz indirimi ihtimalinin ortadan kalkmasıyla dolar/TL 2,4483 seviyesindeki tarihi zirvesinden uzaklaşırken, piyasalar küresel gelişmeleri ve iç siyaseti izlemeye devam edecek.

DOLAR NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ve hükümetin yaklaşan genel seçimler öncesi ekonomiyi desteklemek adına faiz indirimi isteklerine karşın Merkez Bankası yıllık enflasyondaki düşüşü ara Para Politikası Kurulu (PPK) ile erken faiz indirimi için yeterli görmezken, dolar/TL tarihi zirveden uzaklaşarak dün 2,40'ın altını gördü.

Kur bugün de 2,40'ın altında işlem görüyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 27 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Ocak ayı enflasyonunda "çok sert" bir düşüş olabileceğini ve düşüşün 1 puanın üzerinde olması ve çekirdek enflasyonun iyi gelmesi halinde, 24 Şubat'taki PPK'yı beklemeden 4 Şubat'ta da toplanarak parametreleri değiştirebileceklerini söylemişti. Ancak dün açıklanan verilere göre Ocak ayında yıllık enflasyon Aralık ayındaki yüzde 8.17'den yüzde 7.24'e geriledi. Beklenti enflasyonun yüzde 6.80'e gerilemesiydi. Çekirdek enflasyondaki düşüş ise oldukça azdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.