DOLAR 2,60 TL YOLUNA GİRDİ

0
2766

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11.5 yılın zirvesinde seyretmesi ile 2.5896 seviyesine kadar yükselerek yeni zirvesini test ederek güne başladı.

DOLARDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11.5 yılın zirvesinde seyretmesi ve ekonomi yönetimine ilişkin endişelerle yeni rekor kırdı.

Dün akşam saatlerinde 2.5705'i test eden dolar/TL bu sabah 2,57'nin üzerinde güne başladı. Yükselişi sürdüren kur ilk kez 2,58'i aştı. Bankalararası piyasada dolar 2,5877'e yükselerek tüm zamanların en yükseğine çıktı.

SEPET KUR BİR YILIN ZİRVESİNDE

Sepet bazında TL 2,7217 ile Ocak 2014'ten beri en yüksek seviyeyi gördü. TL doların küresel piyasalardaki sert değer kazancı ile değer kaybederken TL'deki değer kaybı diğer gelişmekte olan ülkelerin üzerinde seyrediyor.

Yılbaşından bugüne dolar endeksi yaklaşık yüzde 6 değer kazanırken TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 9'u aştı ve Brezilya reali ile birlikte en çok değer kaybeden para birimlerinin başında yer aldı. Reuters’ta yer alan habere göre, siyasetçilerin faiz indirimi yönündeki baskılarının kurdaki sıçramaya rağmen Merkez Bankası'nın faiz artışını gündeme almasını zorlaştırması ve ekonomi yönetiminden gelen farklı sesler piyasadaki stresin artmasına neden oluyor ve TL bu endişelerle gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışmasına neden oluyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.