Dolar 2,70 TL sınırına dayandı

0
2634

Doların küresel bazda değer kazancı gelişmekte olan para birimlerinin yüzde 1'e yaklaşan değer kaybı yaşamasına neden olurken Suruçtaki patlamanın yarattığı tedirginlik TL'nin negatif ayrışmasına neden oldu.

Dolar ABD'de faizlerin önümüzdeki dönemde yükseleceği beklentisiyle geçen hafta kaydettiği geniş banttaki kazanımlarıkorurken altın fiyatları beş yılın en düşük seviyelerine geriledi. 16 Temmuz Perşembe günü 2.65'in hemen altında işlem gören ve bugün güne 2.66 civarında başlayan dolar/TL saat 12.46'da 2.6861/2.6876 seviyesinde işlem gördü. Kur en yüksek 2.6935'i test etti.

Bankacılar TL'deki değer kaybının ana nedeninin küresel gelişmeler olduğuna dikkat çekerken bir bankanın döviz masası işlemcisi,"Sınırdaki hareketlilik endişe verici. Sınırımızdaki gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarını azaltabilecek bir hükümetin henüz kurulamamış olması TL'deki değer kaybını hızlandırmış görünüyor" dedi. Reuters verilerine göre saat 12.51'de Güney Afrika randı dolar karşısında yüzde 0.85 değer kaybederken TL yüzde 1.24 değer kaybı ile gelişmekte olan para birimleri arasında en çok değer kaybeden oldu…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.