Dolar 4 ayın dibine yakın…

0
521

Dolar, ABD’de perakende satışların Nisan ayında büyük bir değişiklik kaydetmediğini gösteren verinin ardından Perşembe günü 4 aya yakın bir sürenin en düşük seviyesine yakın bir seyir izliyor. Citigroup Inc.’e göre ABD’nin ekonomik göstergeleri Ocak ayından bu yana beklentilerin altında kalarak Fed’in faiz artırımını erteleyeceğine işaret etti. Dolar, Mart ayına kadar üst üste 9 ay boyunca yükseliş kaydetti.

DOLAR NE KADAR?

New York’ta bulunan Westpac Banking Corp. baş döviz stratejisti Richard Franulovich, “ABD perakende satışlar verisi hayal kırıklığı yarattı. Göreceğimiz herhangi bir toparlanma yükseliş etkisiz kalacaktır. Dolayısıyla dolardaki zayıflık günün konusu olacak” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Çarşamba günü yüzde 0.7 gerileyerek 23 Mart’tan bu yana en büyük bir günlük düşüşü göstermesinin ardından yüzde 0.1 düşerek Londra saati ile 07:08’de 1,153.22 puana geldi. Endeks geçtiğimiz ay yaklaşık yüzde 4 geriledi. Endeks 30 Haziran’dan 31 Mart’a kadar yüzde 20 ralli yapmıştı.

Dolar euro karşısında, Çarşamba günü yüzde 1.2 değer kaybederek 1.1354 dolara inmesinin ardından yüzde 0.2 gerileyerek 1.1374 dolar seviyesinden işlem gördü. Dolar yen karşısında yüzde 0.6 gerilemesinin ardından 119.15 yene geldi. Dolar euro karşısında geçtiğimiz ay yüzde 6.3 yükseldi. Yen karşısında yatay seyretti.

New York merkezli Samson Capital Advisors LLC yöneticisi Jonathan Lewis, “Dolar sağlam bir nedenden dolayı bir taş gibi düşüyor. ABD ekonomisinin zayıflaması ve Fed’in beklemede kalması, dolarda yükseliş beklentili önemli bir yatırım tezini ortadan kaldırıyor” diye konuştu.

ABD'de perakende satışlar, Nisan'da yatay seyrederek beklentinin altında kaldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.2'lik artış olacağı yönündeydi. Mart ayı verisi ise yüzde 1.1 artışa güncellendi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.