Dolar bugün ne olur? 28.10.2016

Güne rekor seviyede başlayan dolar bugün ne olur? İşte dolara yönelik beklentiler...

0
1681

DOLAR GÜNE REKORLA BAŞLADI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artış beklentileri ile Irak ve Suriye’de savaşın ivme kazanmasına bağlı artan jeopolitik risklerin etkisiyle dolar, 3.11 liranın üzerine çıktı.

Dün akşam saatlerinden itibaren sıcak saatler yaşayan dolar/TL kuru sabah saat 09.10 itibarıyla 3,1140 liranın üzerine çıkarak tarihi seviyelerini gördü.

ABD ekonomisine ilişkin verilerin, Fed’in faiz artırmak için belirlediği kriterlere yakın çıkması, uluslararası piyasalarda yıl sonundan önce yeni bir faiz artırımı gelebileceği yolunda yorumlanıyor.

JEOPOLİTİK RİSKLER ARTIYOR

Diğer yandan, koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’deki harekatı ve Türkiye’nin Musul operasyonuna katılma yönündeki baskıları, piyasalar açısından bölgedeki jeopolitik riskleri artırıyor.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend’in, dün Suriye’deki Rakka operasyonda YPG’nin de rol alacağını açıklamasının hemen ardından dolar 3.1056 liraya kadar yükseldi.

PİYASALAR ABD’NİN BÜYÜME VERİSİNİ BEKLİYOR

Küresel piyasalar, dün yatay bir seyir izlemesinin ardından bugün ABD’de açıklanacak büyüme verileri ve Viyana’da başlayacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısına odaklandı.

Dolar/TL, gün boyu etkili olan yükselişini yurt içi piyasalar kapandıktan sonra da sürdürerek akşam saatlerinde 3,1145 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve bugün bankalararası piyasada güne 3,1110 seviyelerinden başladı.

DOLAR BUGÜN NE OLUR? 

Uzmanlar; Fed’in Aralık ayı faiz artırımı beklentilerinin yüzde 70’in üzerinde seyretmeye devam etmesi halinde kurdaki kuvvetli görünümün sürebileceğini belirtiyor. Dolar/TL paritesinde hareketin devamında ise 3.1330’nun direnç olarak takip edileceğini vurguluyor. Ayrıca geri çekilmelerde ise 3.1000 ve 3.0900 seviyelerinin destek olarak takip edilebileceğini kaydediyor.

Piyasalar bugün bu verileri takip edecek; 

12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı Ekonomi Güven Endeksi

12.00 Avro Bölgesi, ekim ayı tüketici güveni

15.00 Almanya, ekim ayı TÜFE

15.30 ABD, 3. Çeyrek GSYH

17.00 ABD, Michigan Üniversitesi ekim ayı Tüketici Güven Endeks

DOLAR  2016’NIN SONUNDA NE OLUR? TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.