Dolar, euro’ya kafa tutuyor…

0
2660

Dolar euro karşısında Fed’in gelecek yıl faiz artıracağı söylentileri diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) büyümeyi desteklemek için ek önlemler alınacağı sinyali vermesi ile bir yıla yakın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar yen karşısında, ekonomistlerin bu hafta açıklanacak yeni konut satışlarının yükselişe geçmesini ve dayanıklı tüketici malları siparişlerinin artış göstermesini bekledikleri veriler öncesinde Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Euro önemli para birimleri karşısında, Almanya’da iş güveninde düşüş görüleceği tahminleri ve AMB Başkanı Mario Draghi’nin enflasyon beklentilerinin gerilediğini söylemesinin ardından zayıfladı. Yeni Zelanda doları, Rusya ve Ukrayna’nın yapacağı barış görüşmeleri öncesinde yüksek faizli varlıklara talebin azalması ile 6 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Singapur’da bulunan Standard Chartered Plc yöneticilerinden Callum Henderson, “Fed ve AMB’nin verdikleri mesajlar arasında önemli ölçüde bir farklılık göze çarpıyor. Dolar G-10 karşısında, özellikle euro ve yen karşısında destekleyici bir faktör bulunuyor” dedi.

Dolar euro karşısında, yüzde 0.3 güçlenerek Tokyo saati ile 12:23’te 1.3204 dolar seviyesine geldi. Dolar euro karşısında Ocak 2012’den bu yana en uzun kazanç dönemi olan üst üste 6 haftalık ralliyi 22 Ağustos’ta tamamladı. Dolar, 1.3184 seviyesine ulaşarak 9 Eylül’den bu yana en güçlü seviyeyi gördü. Dolar yen karşısında ise 23 Ocak’tan bu yana en yüksek seviye olan 104.49 yene ulaşmasının ardından yüzde 0.3 değerlenerek 104.20 seviyesine geldi. Euro yen karşısında, yüzde 0.1 düşerek 137.56 yen oldu.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.3 artış ile 1,031.45 puana çıkarak 3 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.