Dolar için çok kritik uyarı…

0
425

Eski bir Credit Suisse Group AG traderı olan ve şu an kendi hedge fonunun yöneten Charlie Chan, doların yükseleceği beklentisi ile açtığı pozisyon sayısını düşürdü ve doların gerileme göstereceği beklentisi ile açtığı kısa pozisyonlarla getiri sağlayacağı işlemleri artırdı.

DOLAR GRAFİĞİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Chan, dolar rallisinin geçtiğimiz üç yılın her birinde yüzde 10’dan fazla yükseliş göstermesi sonrasında duraksamasının ardından fonunun geçtiğimiz hafta dolar-yendeki uzun pozisyonları azaltığını belirtti. Singapur merkezli Charlie Chan Capital Partners kurucusu Chan, şu sıralar doların Singapur doları, Güney Kore vonu ve Hinsdistan rupisi dahil olmak üzere Asya para birimleri karşısında zayıflayacağı beklentisi ile işlem yapıyor.

Dolar göstergesi Nisan ayında yüzde 0.7 gerileyerek rekor seviyeye ulaşmasına yardımcı olan 9 aylık ralliyi sonlandırdı. ABD’de perakende satışlar, imalat sanayi ve işsizlik maaşı başvuruları verilerinin tümü beklentilerin altında kalarak traderları Fed’in faiz artırımı zamanlaması ile ilgili tahminlerini ötelemeye sevk etti.

Chan Çarşamba günü verdiği bir röportajda, “Dolarda uzun pozsiyon hikayesi biraz eskimeye başladı. ABD verileri ilk beklentilerdeki gibi güçlü gelmiyor” dedi.

Chan, Splendid Asia Macro Fonu’nun bu yıl yüzde 8 ve geçtiğimiz yıl yüzde 18 getiri sağladığını dile getirdi. Chan, doların güçleneceği iddiaları ve Japonya hisselerindeki yükselişin fonun performansını desteklediğini söyledi. Chan’in fonu tahvil, para birimleri ve Asya hisselerine yatırım yapıyor.

Dolar yen karşısında, 10 Mart’ta 122.03 ile 7 buçuk yılın en yüksek seviyesini görmesinden bu yana yüzde 2 gerileyerek 119.70 yene geriledi. Chan doların 118 yene kadar gerileyeceği tahmininde bulunuyor. Bloomberg anketine katılan stratejistler dolar yen karşısında bu yıl yaklaşık yüzde 4 yükseleceği tahmininde bulunuyorlar.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.