Dolar kazançları azaltıyor

0
2763

Dolar, ABD hisse senedi piyasalarının yükselişleri silmesinin ardından kazançları azaltıyor. ABD hisseleri, Çin Merkez Bankası’nın Salı günü faiz indirim kararı almasının ardından yükseliş göstermişti, ancak gün sonunda düşüşler yaşandı. Küresel hisse senetleri Pazartesi günü 2.7 trilyon dolarlık bir kayıp vermişti.

Dolar, İsviçre frangı, euro ve yen karşısında yükseliş gösterdi. Yatırımcı, piyasadaki çalkantılı dönemlerde İsviçre frangı, euro ve yeni güvenli liman olarak görüyor. Yen, Japonya Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkilinin para birimindeki ralli ile ilgili “aşırı sert” değerlendirmesi yapmasının ardından zayıfladı. Yen Pazartesi günü 7 ayın en yüksek seviyesinde ulaşmıştı.

Dolar önceki yükselişlerini azalttı. Dolar yen karşısında yüzde 0.4 değerlenerek New York saati ile 17.00’de 118.83 yenden işlem gördü. Dolar yen karşısında Pazartesi günü 116.18 yen ile 16 Ocak’tan bu yana en zayıf seviyeyi görmüştü.

Çin Merkez Bankası, Salı günü faiz oranını Kasım ayından bu yana 5. kez düşürdü ve bankaların zorunlu karşılıklarını indirdi.

Bank of Montreal döviz stratejileri müdürü Greg Anderson, “Çin, politika müdahalelerini kullanacağını gösterdi. Bu da küresel bir erime görülmeyeceği anlamına geliyor” dedi.

Dolar euro karşısında yüzde 0.9 yükselerek 1.1517 dolardan işlem gördü. Dolar, euronun geçtiğimiz 4 günde yüzde 5.4 yükselerek Mart 2009’dan bu yana en büyük artış göstermesinin ardından sıçrama gösterdi. Bloomberg Spot Dolar Endeks yüzde 0.6 yükselerek 1,195.19 puana geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.