Dolar “kritik veri” ile yükselişe geçti

0
2791

Dolar verinin hemen ardından 15:33'te euro karşısında yüzde 0.2 yukarıda 1.0934 dolardan işlem görürken, yen karşısında da yüzde 0.3 değer kazanarak 114.02 yen seviyesinden işlem gördü.

ABD para birimi, Şubat ayında beklenenin üzerinde gelen istihdam verisinin ardından yükseldi. 242,000 kişinin istihdam edildiği Şubat ayına dair beklenti 195,000 istihdam olacağı yönündeydi. Ocak ayı istihdam verisi de 151,000'den 172,000'e revize edildi. İşsizlik oranı Şubat ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 4.9 oldu.

Toronto-Dominion Bank'ta Kuzey Amerika döviz stratejisi şefi Mark McCormick, veri öncesinde yaptığı açıklamada "İstihdam için başa baş noktası, yani işsizlik oranını aşağı çekmeyen seviyesi, yaklaşık 120,000 dolayısıyla bunun üzerindeki herşey iyi bir veridir. Güçlü veri, Fed döngüsünü düşük fiyatlayan piyasalar nedeniyle dolar için olumlu olur." dedi.

Dolar endeksi, küresel ekonomik yavaşlamanın ABD ekonomisini de yavaşlatacağı endişesiyle Şubat'ta yüzde 1.8 düştü. Geçtiğimiz ayki düşüş, Nisan 2015'ten bu yana doların en kötü ayıydı ve bu düşüşün temelinde en büyük benzer ülke merkez bankaları benzeri görülmemiş para politikası teşvikleri sunarken, ABD'de Fed'in borçlanma maliyetlerini artıracağına yönelik spekülasyonlar vardı.

Aralık'ta Fed politika yapıcıları faiz oranını sıfıra yakın bir seviyeden 25 baz puan artırmıştı ve bu yıl için toplamda 4 faiz artırımı beklentisinde bulunmuştu. Yetkililer büyüme ve enflasyona ilişkin tahmin edilen risklerin geçici olabileceğini söyledi. Fed'in takip ettiği enflasyon göstergesi 2012'den bu yana Fed'in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşamadı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.