Dolar şimdi ne yapacak? Aşağı mı yukarı mı?

0
2879

Seçimlere 3 hafta kala piyasalardaki hareketlilik arttı. Euro/dolar paritesinin 1.05’lerden başlayan atağı 1.15 sınırına taşıması ve ABD’den gelen beklentilerin altındaki veriler dolar/TL’de kâr realizasyonlarını beraberinde getirdi.

DOLAR NE KADAR?

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın haberine göre, Dolar/TL, son 5 haftanın en düşük seviyeyesine geriledi. ABD’de dün açıklanan nisan ayına ait çekirdek üretici fiyat endeksi hayal kırıklığı yaratarak yıllık bazda yüzde 1.3 daralmayı işaret edince dolar/TL’de satışlar da arttı.

Yukarı gider mi?

Piyasalarda veri odaklı hareketler yaşanıyor. Dolar/TL nisan ayında 2.55’lerden harekete başlayarak 24 Nisan’da 2.73’lere kadar yükselmişti. Şimdi hareketin başladığı seviyeye doğru geri çekilme yaşanıyor. Dolar/TL’nin yaptığı bu düzeltme, yukarı hareket öncesi son geri çekilme hareketi olabilir. Süresi ise 1 – 2 aylık bir süreyi alabilir.

Dolar/TL’de kalıcı bir düşüşten bahsetmek zor. Zira Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) 212 seviyesinde. 20 Nisan’daki 232’li seviyelere göre bir düşüş söz konusu ise de kalıcı bir düşüş yaşanmadığı sürece kurdaki hareketlenme sadece düzeltme olarak kalacaktır.

Öte yandan, doların 6 önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren dolar endeksine baktığımızda 93.39 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Dolar endeksi de nisan ortasında 99’lu seviyelerden başlayan düşüşle 93.39’lara geldi. Kritik seviye olarak 92’ler takip edilecek. Aşağı kırılırsa 90 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanabilir.

Bu 1 – 2 aya dikkat!

Dolar/TL’deki aşağı hareketin tam tersini borsada görüyoruz. bist 100 endeksi 87.500’lü seviyeleri yukarı doğru zorluyor. BİST 100’de de maksimum seviyeler 90.000 – 93.000 seviyelerinde. Yani dolar/TL geri çekilirken BİST 100 de yükselerek hareketlerini tamamlamış olacak. Ancak bu hareketler sonrasında başlayacak olan yeni trendler yatırımcıların önümüzdeki döneme ilişkin yol haritalarını da çizecek. Bu nedenle önümüzdeki 1 – 2 aylık sürede piyasalardaki volatil hareketlerde dikkatli olmada fayda var.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.