Dolarda aşağı ibre sürüyor

0
2736

Dolardaki düşüş sürüyor. Dolar/TL güne bir ayın en düşük seviyeleri olan 2.23'ün üzerinde başlarken, Cumhuriyet Bayramı öncesi Türkiye piyasalarının yarım gün açık olacağı bugün sakin seyir beklenirken, yurtdışı piyasalar izlenecek, dolar/TL'de aşağı hareket devam edebilir.

DOLAR NE KADAR? Tıklayın…

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye piyasalarının 1.5 gün kapalı olacağı bu hafta piyasaların en önemli gündem maddeleri Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ile Cuma günü açıklanacak olan yılın son enflasyon raporu ve Eylül ayı dış ticaret verileri olacak.

Fed'in finansal piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu ve enflasyon beklentilerinin gerilediği bir ayın ardından faiz oranları artırılmadan önce daha uzun beklenmesinden yana olduğunu yineleyeceği tahmin ediliyor.

Fed'in para politikasını değerlendirdiği yarın başlayacak iki günlük Açık Piyasa Kurulu (FOMC) toplantısında tahvil alım programının sonlandırılacağını da açıklaması bekleniyor. Almanya'da açıklanan Ifo verisi ardından dün yükselişe geçen dolar/TL, beklentilerin altında gelen ABD bekleyen konut satış verisi sonrası yönünü aşağı çevirerek kademeli olarak yaklaşık 6 haftanın en düşüğü olan 2.2283'e kadar geriledi.

Bir bankacı, dolar/TL'nin bugün 2.23 seviyesinin altını yeniden test edebileceğini, tahvil-boo piyasasında ise dar bantta düşük hacimli seyir beklediğini söyledi. Dün saat 17.49'da 2.2305/2.2313 seviyesinde olan ve en son 19 Eylül'de görülen 2.2283'e kadar gerileyen dolar/TL, bu sabah saat 08.11'de 2.2321/2.2329 seviyesinden işlem görüyor. Dün aynı saatte 2.5327 seviyesinde olan sepet bazında TL ise bu sabah 2.5335 seviyesinde. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.