Altın fiyatları ‘istikrarı’ sevmiyor

0
2643

Altın, Fed'in bu haftaki toplantısında varlık alım programını sona erdirmesinin beklenmesi ve Avrupa bankalarının büyük bölümünün krizle mücadele yeteneğinin ölçüldüğü testten geçmesi ve bunun sonucu güvenli liman talebinin zayıflaması ile birlikte, altı haftanın en yüksek seviyesinden geriledi.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,227.51 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 13:04'te, 1,230.53 dolara geldi. Metal, şirket karlarının beklenenden daha iyi çıkmasının etkisi ile küresel hisse senetlerinde görülen toparlanmanın ardından, 21 Ekim'de 1,255.34 dolar ile gördüğü 10 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesinden geriledi. Kayıpların bugün ile birlikte dördüncü güne yayılması durumunda, 21 Ağustos'tan bu yana en uzun süreli düşüş dönemi gerçekleşmiş olacak.

Fed politika yapıcıları, ABD ekonomisinin ilave iyileşme işaretleri göstermesi ile birlikte, varlık alımlarını sonlandırmalarının beklendiği toplantıyı 28-29 Ekim'de gerçekleştirecek. Altın geçen hafta, dünyanın en büyükaltın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'taki varlıklar altı yılın en düşük seviyesine daraldı ve ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren endeks yükseldi. Avrupa'nın büyük bankalarının tümü, analistlerin güvenilir olarak tanımladığı bölge çapındaki Avrupa Merkez Bankası'nın stres testinden geçti.

Şanghay'da Everbright Futures Co.'nun makroekonomik stratejisti Sun Yonggang, "Avrupa'dan gelen iyi haber beklentileri etkiliyor," dedi ve "Daha önemlisi, yatırımcılar bu haftaki Fed toplantısını ve bunun dolar ve hisse senedi piyasaları üzerindeki etkilerini izleyecek" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,227.40 dolara kadar indikten sonra, 1,230.70 dolara geldi. Resmi verilere göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 21 Ekim'de biten haftada, yüzde 45 artarak 75,273'e çıktı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.