Dolar’da bir yeni rekor daha kırıldı

0
2802

Dolar/TL piyasaların kapalı olduğu dün 2.7343'e kadar yükselmesinin ardından bu sabah güne 2,70'in üzerinde başladı. Ancak yükselişini sürdüren dolar öğle saatlerinde yeniden 2,73'ü aşarak 2.7425'e yükselerek yeni tarihi zirve oluşturdu. Sert yükselişte seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğin artması ve Çarşamba günü PPK toplantısından gerektiğinde Dolara müdahale konusunda piyasaları rahatlatacak bir sonuç çıkmaması etkili oldu. 

TCMB'nin 22 Nisan'da kısa vadeli faizleri sabit tutması ve ardından TL'yi kalıcı olarak destekleyecek adımlar atmaması ve bu adımların önümüzdeki dönemde de atılmayacağı endişesiyle dolar/TL tarihi zirveye yaklaşmış iki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz 6 ay aradan sonra ilk kez çift haneye yükselmişti. 

Negatif ayrışma sürüyor

TL'de ise gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışma yaklaşan genel seçimler öncesi devam ediyor. TL'deki yılbaşından beri dolar karşısında yaşanan değer kaybı yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'yı da geride bırakarak, yüzde 14'e yakın seyrederken en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 5 civarında değer kaybetti. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.